Morfologia krwi – dlaczego jest tak ważna w kontekście diagnostyki chorób?

Materiał informacyjny ORION MEDIA GROUP spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k
Grafika: materiał partnera
Grafika: materiał partnera
Morfologia krwi należy do podstawowych badań laboratoryjnych, które warto wykonywać w ramach profilaktyki zdrowia. Badanie to dostarcza wiele informacji na temat ogólnego stanu zdrowia i może okazać się pomocne w diagnostyce różnych chorób. Dowiedz się, dlaczego morfologia krwi to jedno z najważniejszych badań i jakie informacje o zdrowiu można uzyskać na podstawie wyników badania.

Na czym polega morfologia krwi?

W celu wykonania morfologii pobiera się od pacjenta próbkę krwi żylnej, która trafia do laboratorium diagnostycznego. Tam oznaczane są różne parametry krwi, na podstawie których lekarz jest w stanie dokonać ogólnej oceny stanu zdrowia pacjenta lub, w przypadku pacjentów uskarżających się na różne dolegliwości, skierować swoje podejrzenia na konkretne przyczyny.

Morfologia krwi obejmuje m.in. oznaczenie ilości krwinek czerwonych (erytrocytów), krwinek białych (leukocytów) i płytek krwi (trombocytów). Inne istotne informacje, które uzyskuje się dzięki morfologii krwi, to np.:

  • procentowy udział poszczególnych rodzajów krwinek białych;
  • stężenie hemoglobiny;
  • wartość hematokrytu;
  • wskaźniki erytrocytarne (średnia objętość krwinki czerwonej, średnia masa hemoglobiny w krwince, średnie stężenie hemoglobiny w krwince);
  • parametry płytek krwi (wskaźnik zróżnicowania wielkości płytek, średnia objętość płytki, hematokryt płytkowy, wskaźnik płytek dużych).

Co o zdrowiu mogą powiedzieć wyniki morfologii?

Odchylenia poszczególnych parametrów od norm mogą wskazywać na występowanie różnych nieprawidłowości i schorzeń. Wyniki morfologii mogą pośrednio informować m.in. o:

  • niedoborach witamin i minerałów;
  • infekcjach bakteryjnych i wirusowych;
  • stanach zapalnych;
  • anemii lub nadkrwistości;
  • problemach z krzepnięciem krwi;
  • niektórych nowotworach.

Wyniki morfologii krwi należy zawsze skonsultować z lekarzem. Dopiero po prawidłowej interpretacji wyników lekarz może wydać zalecenia dotyczące pogłębionej diagnostyki, wdrożenia leczenia lub podjęcia innych działań, np. zmiany diety, rezygnacji z używek czy zwiększenia aktywności fizycznej.

Kiedy i jak często wykonywać morfologię?

Morfologia pomaga wykryć wyżej wymienione nieprawidłowości i schorzenia nawet we wczesnym stadium, kiedy pacjent nie zauważa jeszcze u siebie żadnych objawów klinicznych. Dlatego zaleca się, aby badanie to wykonywać regularnie raz w roku w celach profilaktycznych. Dotyczy to osób dorosłych w każdym wieku, także osób, które nie uskarżają się na żadne dolegliwości i nie podejrzewają u siebie nieprawidłowości zdrowotnych.

W przypadku osób ze zdiagnozowanymi chorobami i leczących występujące u nich schorzenia, morfologia krwi powinna być wykonywana zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego. Jest to bowiem badanie, które dostarcza cenne informacje również w czasie monitorowania postępów leczenia.

Morfologia krwi jest badaniem łatwo dostępnym. Możesz wykonać ją m.in. w Punktach Pobrań ALAB laboratoria, których w całej Polsce znajduje się obecnie ponad 600.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska