https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Motoryzacyjne klasyki i ich pasjonaci. Odwiedzili cmentarze wojenne w rejonie Myślenic

Katarzyna Hołuj
Rajd Patriotyczny z Myślenic do miejsc pamięci
Rajd Patriotyczny z Myślenic do miejsc pamięci Katarzyna Hołuj
Po raz siódmy członkowie Stowarzyszenie Motosport Myślenice zorganizowali Rajd Patriotyczny szlakiem miejsc pamięci. Jak co roku wyruszył on z myślenickiego rynku 11 listopada. To inicjatywa dla fanów motoryzacji i historii, bo po pierwsze gromadzi pasjonatów samochodów zabytkowych. Po drugie zaś celem ich wyprawy są miejsce związane z wydarzeniami z okresu I wojny światowej i odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Partnerem Motosportu przy organizacji rajdu jest myślenicki oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego.

Na trasie Rajdu co roku znajdują się cmentarze wojenne w Drogini i Wiśniowej, na których spoczęli żołnierze kilku narodowości, którzy zginęli na tych ziemiach podczas I wojny światowej oraz kopiec marszałka Józefa Piłsudskiego w Osieczanach.

Jest to okazja, aby zapalić znicze, ale też przypomnieć historię tych miejsc i ludzi z nimi związanych.

W tych roku do uczestników rajdu w Drogini dołączyli uczniowie tamtejszej Szkoły Podstawowej w Drogini noszącej imię legionisty ppłk. Jana Dunina-Brzezińskiego.

Cmentarz, który znajduje się nieopodal szkoły jest największym w powiecie myślenickim cmentarzem z tego okresu. Spoczywa na nim 191 żołnierzy.

Droginia jest ściśle związana z historią I wojny światowej nie tylko przez ten cmentarz.

Droginia i jej okolice to jedne z najważniejszych miejsc na froncie południowo-wschodnim. To tutaj, na przełomie listopada i grudnia 1914 roku, podczas operacji limanowsko-łapanowskiej załamała się ofensywa rosyjska. Rosjanie doszli nieco dalej za Droginię, bo na przedmieścia Myślenic, za tzw. stary most osieczański i tam zaczął się ostrzał Myślenic. To wtedy według legendy wydarzył się tzw. Cud na Rabą. Pojawianie się na niebie wizerunku Matki Bożej Myślenickiej miało spowodować zamęt w szeregach rosyjskich wojsk i przejście do kontrataku Austriaków. Można w to wierzyć lub nie, aczkolwiek fakt pojawiania się świetlistej postaci relacjonowali też jeńcy rosyjscy, którzy w tym czasie zgromadzeni byli na myślenickim rynku – mówi Marek Stoszek, prezes Polskiego Towarzystwa Historycznego – oddział Myślenice.

Czeka nas fala zwolnień? Kluczowy będzie początek roku

od 16 lat
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Spadająca gałąż wbiła się w bramę. W Zakopanem trwa nielegalna wycinka drzew

Spadająca gałąż wbiła się w bramę. W Zakopanem trwa nielegalna wycinka drzew

Policja oświadcza, że nie rekomendowała niewpuszczenia kibiców Wisły na mecz ze Stalą

Policja oświadcza, że nie rekomendowała niewpuszczenia kibiców Wisły na mecz ze Stalą

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska