MKTG SR - pasek na kartach artykułów

MUNDI - Międzynarodowy Festiwal Filmów Religijnych dla Dzieci w Starym Sączu

Stanisław Śmierciak
Stanisław Śmierciak
W Starym Sączu trwa kolejna edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów i Programów Religijnych dla Dzieci - Mundi Impreza zainicjowana przez: ks. Andrzeja Mulkę, który stworzył i prowadzi w Nowym Sączu zespół i wydawnictwo Promyczek i wywodzącą się z Nowego Sącza Annę Kurdziel-Facjente, która była polskim dyplomata przy Stolicy Apostolskiej zaś teraz pracuje na wysokim stanowisku w Watykanie. Współorganizatorem Festiwalu jest miasto Stary Sącz. Oficjalną inauguracją tegorocznego Festiwalu były: uroczyste, koncelebrowane przez wysłannika biskupa tarnowskiego, nabożeństwo w świątyni klasztoru Klarysek w Starym Sączu i pozakonkursowa wieczorna projekcja filmu w kinie plenerowym przy bazylice kolegiackiej św. Małgorzaty w Nowym Sączu. Kolejne festiwalowe dni przynoszą nie tylko projekcje filmów i programów telewizyjnych z Włoch, USA, Słowacji, Hiszpanii i Polski, ale także warsztaty artystyczne dla dzieci. Festiwalowi towarzyszą bowiem warsztaty: aktorskie, filmowe, wokalno - taneczne, animacji 3D, kaligraficzne i teatralne.

Nazwa festiwalu MUNDI - Międzynarodowy Festiwal Filmów i Programów Religijnych dla Dzieci - nawiązuje do św. Maksymiliana Marii Kolbego - Rajmunda Kolbe, którego rodzice i koledzy nazywali "Mundzio".

Termin Festiwalu nie jest przypadkowy. Impreza rozpoczęła się w dniu wspomnienia przez Kościół Katolicki św. Klary, a ta jest patronką telewizji, zaś kończy się kiedy Kościół Katolicki wspomina św. Maksymiliana Kolbe, który starał się wykorzystywać najnowocześniejsze osiągnięcia techniki do ewangelizacji.

Uczestnicy Festiwalu (i towarzyszących im warsztatów na czas imprezy zamieszkują w Diecezjalnym Centrum Pielgrzymowania Opoka przy Ołtarzu Papieskim w Starym Sączu oraz Internacie Międzyszkolnym w Starym Sączu.

Festiwalowe prezentacje na dużym ekranie, a także ceremonia rozdania nagród, odbywać się będą w gmachu starosądeckiego Sokoła - Centrum Kultury im. Ady Sari.

Do walki o Lilię św. Klary, czyli główne trofeum starosądeckiego festiwalu, staje m.in. polska seria "Sanktuaria z Aureolą" wyprodukowana przez Wydawnictwo Promyczek, które działa w Nowym Sączu.

WIDEO: ZAKAZ WSTĘPU

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska