- Obwarzanek jest emblematem Krakowa, jest częścią wszystkiego, co związane z krakowskością, a co tym samym jest w zakresie zainteresowań Muzeum Krakowa. Jesteśmy przekonani, że współczesne muzeum powinno być otwarte przede wszystkim na partnerów społecznych. Tzn. jeśli ktoś ma pomysł i chęć na to, by jakikolwiek obszar, który w Krakowie jest ważny, rozwijać i interpretować, to naszym obowiązkiem jest w takich działaniach uczestniczyć. Żywe Muzeum Obwarzanka jest prywatnym przedsięwzięciem, które ma pomysł na wspólne działania, staje się naszym partnerem społecznym, my udostępniamy naszą przestrzeń, dzielimy się doświadczeniem – wyjaśnia dyrektor Muzeum Krakowa.
Sprzedawany codziennie w ponad 150 tysiącach sztuk obwarzanek może poszczycić się ponad 600-letnią tradycją oraz niekwestionowanym miejscem na mapie kulinarnego dziedzictwa Krakowa. Żywe Muzeum Obwarzanka powstało w 2017 roku.
20 czerwca w Krakowie obchodzony jest Dzień Obwarzanka. Ideą tego dnia jest podkreślenie związku obwarzanka z naszym miastem i pokazanie, że to coś więcej niż uliczna przekąska. „Obwarzanek Day” to krakowski odpowiednik Tłustego Czwartku i amerykańskiego Pretzel Day, który w USA jest świętem narodowym.
Podpisane między instytucjami porozumienie zakłada m.in. wspólne działania związane z organizacją tego święta, w przyszłości ma też powstać wystawa poświęcona obwarzankom – to wydarzenia, które te dwie instytucje przygotują razem. W planach jest też wspólny program edukacyjny.
Eurojackpot. Które kraje wygrywają najczęściej?
