Muzeum Krakowa do niedzieli 12 listopada prezentuje dużą wystawę monograficzną, której bohaterem jest Włodzimierz Tetmajer, młodopolski malarz, pisarz, działacz społeczny i niepodległościowy. To pierwsza w tej skali ekspozycja twórczości tego wybitnego, a ciągle nieco zapomnianego artysty.
Wystawa zorganizowana została z okazji przypadającej w 2023 setnej rocznicy śmierci Tetmajera i obchodzonego właśnie Roku malarza, ogłoszonego na wniosek Muzeum Krakowa przez Senat Rzeczpospolitej Polskiej.
Na zakończenie wystawy Muzeum Krakowa zaprasza w najbliższy piątek 10 listopada na otwartą popularnonaukową konferencję zatytułowaną „Oblicza Włodzimierza Tetmajera”. Naukowcy z różnych ośrodków przedstawią na niej rozmaite aspekty licznych życiowych i zawodowych aktywności bohatera.
I tak np. Lesław Dall z Muzeum Harcerskiego im. Olgi i Andrzeja Małkowskich w Zakopanem opowie o „Związkach Włodzimierza Tetmajera z Podhalem”. Marta Marek z Muzeum Krakowa zaprezentuje „Przejawy rodzimości w twórczości malarskiej Włodzimierza Tetmajera”. O związkach Tetmajera z krakowskim teatrem opowie prof. UJ Dorota Jarząbek-Wasyl z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Działalność ludową bohatera przedstawi dr Janusz Gmitruk z Muzeum Historii Ruchu Ludowego w Warszawie, a współczesną recepcję jego twórczości omówi Urszula Kozakowska-Zaucha z Muzeum Narodowego w Krakowie. To tylko niektóre tematy wystąpień.
- Chcemy w ten sposób popularyzować wiedzę o życiu i bogatej działalności Włodzimierza Tetmajera, który był człowiekiem wielu zajęć i wielu pasji. Chcemy też upowszechniać wiedzę o dziejach, kulturze i sztuce Krakowa na przełomie XIX i XX w. oraz promować wartości bliskie naszemu bohaterowi: wolność, równość, patriotyzm, odwaga cywilna – mówi organizator konferencji i twórca jej programu dr Piotr Hapanowicz, kierownik oddziału Pałac Krzysztofory Muzeum Krakowa.
Konferencja odbędzie się w piątek 10 listopada w Sali Miedzianej Pałacu Krzysztofory przy Rynku Głównym 35 w Krakowie. Początek o godz. 10. Wstęp wolny.
Następnego dnia, w Święto Niepodległości 11 listopada, organizatorzy zapraszają na wydarzenia towarzyszące konferencji. O godz. 11 odbędzie się oprowadzanie przewodnickie po kościele św. Sebastiana w Wieliczce, w którym znajdują się malowidła Włodzimierza Tetmajera. Na godz. 12 zaplanowano uroczyste odśpiewanie hymnu narodowego przed kościołem w ramach tegorocznej akcji „Niepodległa do Hymnu!”. Z kolei o godz. 13 w Pałacu Krzysztofory w Krakowie rozpocznie się oprowadzanie po wystawie czasowej „Włodzimierz Tetmajer - siła barw i temperamentu”. Oprowadzać będzie dr Piotr Hapanowicz.
Co Polacy sądzą o polskim rolniku? - sonda

- Co pasażerowie komunikacji miejskiej robią źle? Przegląd najgorszych zachowań
- Fryzury dla kobiet po 40. i 50. Zobacz, jak się czesać, aby odjąć sobie lat!
- Oto najbardziej luksusowe ulice Krakowa. Tutaj mieszkania kosztują krocie!
- TOP 10 rzeczy, które musisz wiedzieć o Krakowie, przyjeżdżając tu na studia!