https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Muzyczne widowisko i filmowe nowości w TVP na Dzień Niepodległości

Paweł Gzyl
Telewizja Polska przygotowała na tegoroczne Święto Niepodległości muzyczne i filmowe atrakcje. Zobaczymy transmisję Koncertu dla Niepodległej z Katowic oraz pilot nowego serialu o Józefie Piłsudskim.

WIDEO: Krótki wywiad

Celebrację tegorocznego Święta Niepodległości z Telewizją Polską rozpoczniemy już dzień wcześniej - w niedzielę 10 listopada. Tego dnia w Katowicach odbędzie się „Koncert dla Niepodległej – Słowa, które znaczą”.

Orkiestra Symfoniczna NOSPR pod batutą Radosława Labakhuy i zaproszeni soliści wykonają utwory zarówno tradycyjne, jak i współczesne. Punktem wyjścia do zbudowania widowiska, będą słowa-symbole, takie jak „Polska”, „dom”, „ojczyzna” czy „wiara”.

Dwuczęściowy koncert przypomni wybitne utwory polskiej muzyki klasycznej we współczesnych aranżacjach oraz utwory rozrywkowe - w aranżacjach symfonicznych. Pomiędzy muzycznymi prezentacjami wyświetlone zostaną krótkie filmy animowane, personifikujące poszczególne hasła.

Podczas muzycznego wydarzenia wystąpią znani polscy artyści. Zaśpiewają m.in. Lora Szafran, Kasia Stankiewicz, Natalia Szroeder, Małgorzata Ostrowska i Małgorzata Walewska, Skubas, Maciej Balcar oraz chór Gospel Rain.
Bezpośrednią relację z widowiska zaprezentuje w swym programie TVP Kultura w niedzielę 10 listopada o godz. 19.30. Z kolei retransmisję koncertu można będzie zobaczyć dzień później - w TVP1 o godz. 23.10 i w TVP Polonia o godz. 15.20.

W telewizyjnej Jedynce nie zabraknie również ciekawych filmów związanych ze stuleciem odzyskania niepodległości przez Polskę. W poniedziałek 11 listopada o godz. 20.15 obejrzymy pilot nowego serialu historycznego - „Ziuk. Młody Piłsudski”.

Poznamy w nim Ziuka, czyli młodego Józefa Piłsudskiego, jako gimnazjalistę. Towarzyszyć mu będzie jego starszy brat, Bronek. Bardzo bliskie relacje łączą go także z ciotką Stefką, pełniącą rolę duchowego opiekuna chłopca. W pierwszym odcinku cyklu bohaterzy dowiedzą się o zamachu na cara Aleksandra II. Uczniowie dostaną rozkaz, aby udać się do cerkwi na nabożeństwo pokutne w intencji zabitego władcy rosyjskiego imperium. Ziukowi przy pomocy sprytnego fortelu uda się jednak uniknąć udziału w uroczystości.

W roli młodego Piłsudskiego zobaczymy dwóch mało znanych aktorów - gimnazjalistę zagra Jakub Dyniewicz, a dwudziestolatka - Grzegorz Otrębski. W serialu pojawią się także Ewa Wencel, Ewa Ziętek, Jan Englert, Marek Kalita, Urszula Grabowska i Roman Gancarczyk.

- Dzisiejsza młodzież, wierząca w ideały, nie różni się wiele od młodego Piłsudskiego. On też miał podobne rozterki i emocje. Jeśli dzisiejsi nastolatkowie wierzą w ideały, to on właśnie taki był – tłumaczy reżyser serialu - Jarosław Marszewski.

„Ziuk. Młody Piłsudski” zacznie być regularnie emitowany w niedzielę 8 grudnia o godz. 20.20 w telewizyjnej Jedynce.
W najbliższy poniedziałek tuż po pilotażowym odcinku serialu o godz. 21.30 obejrzymy w TVP1 dokumentalny film „Niepodległa”. Składają się nań odnalezione w ostatnim czasie materiały filmowe z lat 1914 - 1923 opiwadające o narodzinach II Rzeczypospolitej.

- Film „Niepodległość” to opus magnum i najwybitniejszy dokument, jaki się ukazał w przestrzeni publicznej za mojej kadencji. Nagrodziliśmy tę produkcję nagrodą specjalną Mediów Publicznych, a wcześniej wsparliśmy opłatą licencyjną o funkcjonalności wkładu koprodukcyjnego TVP - mówi prezes Telewizji Polskiej, Jacek Kurski w rozmowie z portalem Wirtualne Media.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska