Sukces myślenickich strażaków. W Warszawie nie mieli sobie równych

Katarzyna Hołuj
Konrad Kucała (z lewej) i Mariusz Pustuła
Konrad Kucała (z lewej) i Mariusz Pustuła Fot. Archiwum prywatne
Asp. Mariusz Pustuła i mł. asp. Konrad Kucała, strażacy z KP PSP w Myślenicach zostali mistrzami Polski. W IV Mistrzostwach Polski Strażaków w Biegu po Schodach pozostawili w tyle ponad 280 zawodników z całej Polski. Do pokonania mieli 30 pięter Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. I to w pełnym umundurowaniu bojowym z aparatem powietrznym na plecach.

Mariusz ponadto otrzymał tytuł indywidualny mistrza Polski, jako ten, który cały bieg ukończył najszybciej. Zajęło mu to 5 minut i 1 sekundę! Trzeba dodać, że w klasyfikacji ogólnej sklasyfikowano 286 strażaków, a tym z ostatnich miejsc zajęło to ponad trzy razy więcej czasu niż Mariuszowi.

Nie dalej, jak miesiąc temu na łamach Dziennika Polskiego, pisaliśmy o innym jego sukcesie. Wygrał wtedy bieg strażaków na wieżowiec Sky Tower we Wrocławiu, który ma 49 piętra. Pokonanie 1142 schodów w pełnym umundurowaniu to morderczy wysiłek. Jemu zajęło to 9 minut i 16 sekund.

Myślenice. Mariusz Pustuła mistrzem Polski! Wygrał bieg strażaków na wieżowiec Sky Tower

Trzydzieści pięter PKiN też potrafi dać w kość, ale Mariusz mówi nam, że ze wszystkich wieżowców, które zna i na które wbiegał ten jest najłatwiejszy.

To wieżowiec do szybkiego biegania, widać to zresztą na filmie, który nagraliśmy. Tam są trzy klatki schodowe, nie jedna, dlatego nogi mają czas na szybką, bo szybką, ale regenerację. Dlatego, nie ukrywam, że jechaliśmy tam licząc na podium – mówi Mariusz.

Podkreśla przy tym, że jest dumny z Konrada, swojego młodszego kolegi z jednostki, dla którego był to pierwszy start w zawodach i zakończył się od razy tytułem mistrzowskim.

Konrad i Mariusz nie byli jedyną drużyną która zaprezentowała Myślenice w IV Mistrzostwach Polski Strażaków w Biegu po Schodach. Druga, w składzie mł. kpt Szymon Jopek i st. kpt Marek Łabędź zajęła trzecie miejsce w klasyfikacji drużynowej PSP, gdzie suma wieku obu zawodników to 70+. W klasyfikacji open zajęli odpowiednio 26 i 23 miejsce.

Już w najbliższą sobotę przed Mariuszem kolejny start, tym razem ma zamiar wbiec na najwyższy obecnie wieżowiec w Polsce, warszawski Varso Tower. Do pokonania będzie miał 53 piętra! I choć nie ma tam odrębnej klasyfikacji strażackiej chce się sprawdzić w pełnym umundurowaniu bojowym.

Inne bieganie nie sprawia mi takiej frajdy – mówi.