FLESZ - Paszport covidowy z krótszą datą ważności?

Tam właśnie kilka tysięcy kilometrów od domu Anna Katarzyna (a właściwie Kasia, bo tak najczęściej mówią na nią znajomi), posługuje wśród najuboższych największą opieką, otaczając dzieci i młodzież. Od kilku lat stara się do tego zaangażować społeczność, z której pochodzi. Zaczęło się od tego, że za jej namową myśleniczanie ufundowali bilety lotnicze do Polski, dzięki czemu trzy młode dziewczyny z Peru mogły przylecieć do Polski na Światowe Dni Młodzieży.
Potem myśleniczanka zainicjowała w sieci zrzutkę na żywność dla najbiedniejszych mieszkańców Limy. Akcja się rozrosła i na Facebooku powstała grupa Pomoc dla Peru, która regularnie (także teraz, przed świętami) organizuje zbiórkę funduszy na paczki żywnościowe.
https://zrzutka.pl/gwiazdka-dla-peru-2
Tak o swojej misji w Limie, opowiada nam kiedyś Kasia:
Lurin jest jedną z czterech diecezji w Limie. Liczy ok. 2,5 mln ludzi w około 40 parafiach. Każda parafia liczy więc po kilkadziesiąt tysięcy osób (w zależności od miejsca od 25 do 85 tys.), a przeciętnie na parafię przypada jeden kapłan. Dlatego misjonarz świecki ma pełnić rolę takiej… lampy przed kapłanem. Ma zapraszać do kościoła i sygnalizować kapłanowi lokalne problemy, potrzeby udzielania sakramentów, itp. Są też sytuacje, gdzie misjonarzowi świeckiemu jest łatwiej dotrzeć do ludzi - przez to, że jest świeckim wśród świeckich. Najczęstszą reakcją, z jaką się spotykałam, był szeroki uśmiech i słowa: „No wreszcie ktoś z Kościoła katolickiego”. Ludzie tu są spragnieni Boga. Kiedy rozdajemy różańce, dzieci od razu wieszają je na szyjach i całują. To gesty maleńkie, ale strasznie ważne. Widać to też np. w stowarzyszeniach taksówkarzy jeżdżących po Limie motorynkami. Nazywają się np. „Moto-taxi św. Judy Tadeusza”. Albo w autobusach często spotyka się duże obrazy z wizerunkiem Matki Boskiej czy Pana Jezusa.
To stanowi trzon jej działalności misyjnej, ale nie ogranicza się ona tylko do tego. Jak napisano w uzasadnieniu, nagrodę otrzymała także „za otwarte serce i wsparcie dla więźniów narodowości polskiej osadzonych w peruwiańskich więzieniach”.
Nagroda Amicus Hominum jest nagrodą województwa małopolskiego.
Te wyjątkowe wyróżnienia - nagrody Amicus Hominum i Kryształy Soli 2021 - to skromny wyraz naszej wdzięczności oraz gest podziękowania za bycie przyjacielem drugiego człowieka. Dziękuję za Państwa społeczne zaangażowanie w tak wielu obszarach. Dziękuję za każdą inicjatywę, którą podejmujecie na rzecz potrzebujących, za każdą pomoc, nie tylko materialną, ale także za zwykły uśmiech czy życzliwe spojrzenie - mówiła Iwona Gibas z zarządu województwa podczas tegorocznej gali, która odbyła się w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie.
- Czy pamiętasz te potrawy z PRL-u? Zupa „nic” i inne słodkie wspomnienia z dzieciństwa
- Kiełbasa swojska, pieczona szynka, wędzony boczek prosto od rolnika. Drogo?
- Wielka aukcja 44 aut odholowanych z ulic. Wiemy, ile zarobiło miasto
- Budowa trasy S7. Odcinek Widoma - Kraków zaczyna nabierać kształtów
- Najwięksi płatnicy podatku dochodowego w Krakowie. TOP 30 FIRM 2021