Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tarnów, Bertoua. Rusza pomoc dla niesłyszących kameruńskich dzieci [ZDJĘCIA]

Łukasz Winczura
Łukasz Winczura
We wtorek, 18 lutego, do kameruńskiego Bertoua wyruszy czwórka wolontariuszy w ramach akcji „Protetyk słuchu w Afryce”. Zatrzymają się w tamtejszym szpitalu dla dzieci, który założyła tarnowska misjonarka świecka Ewa Gawin. To już druga tego typu ekspedycja. Po raz pierwszy audiolodzy przebywali na Czarnym Lądzie w kwietniu ubiegłego roku.

FLESZ - Żłobki tylko dla dzieci zaszczepionych. Od stycznia nowe regulacje

Wyprawa jest już dopięta niemal na ostatni guzik.

- Wieziemy ze sobą kilkadziesiąt aparatów słuchowych. Opieką co prawda zostanie objętych trzydzieścioro najmłodszych pacjentów, ale nadarzy się okazja do sprawdzenia, jak działają aparaty, które zakładaliśmy w ubiegłym roku – wyjaśnia koordynator akcji Justyna Janiec-Palczewska z poznańskiej Fundacji Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”.

Po raz drugi do Kamerunu leci Agnieszka Łukanowska, która zz wykształcenia jest audiofonologiem i protetykiem słuchu.

- Część dzieci musimy badać w trakcie snu, ponieważ w ciągu dnia niektóre z nich są pobudzone. Spokojne są tylko wtedy, gdy śpią – wyjaśnia.

Aparaty słuchowe to nie jedyny sprzęt, z którymi do Kamerunu pojadą wolontariusze.

- Zabieramy też gorsety dla dzieci. Ewa zgromadziła grupę dzieci po rozmaitych porażeniach> Im też chcemy pomóc – twierdzi Justyna Janiec-Palczewska.

Ewa Gawin pochodzi z Woli Rzędzińskiej koło Tarnowa. W Kamerunie pracuje od 31 lat. Szkołę i szpital w Bertoua wybudowała w 2006 roku. A pieniądze na to dzieło zbierali kolędniccy misyjni diecezji tarnowskiej. Misjonarka za swoją działalność na rzecz ubogich prezydent Andrzej Duda odznaczył ją Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Projekt „Protetyk słuchu w Afryce” to wspólne dzieło diecezji tarnowskiej i Fundacji Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”. Patronuje mu Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, Wydział Lekarski II i Zakład Protetyki Słuchu z tej uczelni.

Tarnowscy księża diecezjalni pracują na misjach od 1973 roku. Obecnie pracują oni na trzech kontynentach: w Afryce, Ameryce i Azji, w jedenastu krajach. Widzimy ich w Czdzie, Kongo, Republice Środkowoafrykańskiej, Argentynie, Boliwii, Brazylii, Peru, Ekwadorze, na Kubie i w Kazachstanie. Są to kapłani „Fidei donum”, czyli dar wiary, oraz osoby świeckie. Obecnie na wymienionych kontynentach pracuje 50 kapłanów tarnowskich.

Oprócz tego kilkudziesięciu tarnowskich kapłanów pracuje w polonijnych parafiach europejskich. Przypomnijmy, że z ramienia episkopatu za opiekę nad naszą emigracją jest odpowiedzialny sufragan tarnowski, bp Wiesław Lechowicz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska