Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na co stać singla w Krakowie? Rodzina 2+1 może sobie pozwolić na trochę więcej...

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Nieco ponad 23 metry kwadratowe - na taki metraż mieszkania stać krakowskiego singla. Rodzina 2+1 znajduje się w lepszej sytuacji, ponieważ może sobie pozwolić na lokum o powierzchni 44 metrów kwadratowych. Sprawdzamy, jak Kraków wypada na tle innych miast pod względem dostępności mieszkań.

Kawalerka o powierzchni 23 metrów kwadratowych

Przeciętny krakowski singiel może sobie pozwolić na zakup (na kredyt) 23,4 mkw. mieszkania. Rodzina 2+1 może pomyśleć o lokum o powierzchni 44,5 mkw. To średni wynik w porównaniu z innymi miastami w Polsce – tak wynika z raportu branżowego portalu RynekPierwotny.pl. Pod względem dostępności mieszkaniowej Kraków zajął 3. miejsce w Rankingu.

Portal RynekPierwotny.pl przygotował Ranking Dostępności Mieszkaniowej, w którym pod lupę wzięto 10 największych miast w Polsce, posiadających jednocześnie dużą ofertę nowych lokali. Eksperci sprawdzili, jak w tych metropoliach wygląda relacja cen metrażu mieszkań do wysokości zarobków, wielkość oferty nieruchomości mieszkaniowych oraz dostępność kredytowa, liczona jako liczba metrów kwadratowych nowego M możliwa do kupienia na kredyt w obecnych warunkach.

Wysokie zarobki

Z czerwcowych danych GUS wynika, że najwyższymi zarobkami kusiły Kraków, Warszawa i Gdańsk. W stolicy Małopolski średnie wynagrodzenie brutto wynosiło 12 103 zł. Więcej zarobili tylko mieszkańcy stolicy – 13 681 zł. Mimo atrakcyjnych płac to właśnie Warszawa najgorzej wypada pod względem stosunku zarobków do cen mieszkań. W mieście tym za przeciętną pensję w czerwcu br. można było kupić zaledwie 0,57 mkw. nieruchomości. W stolicy województwa mazowieckiego najłatwiej jest o dobrze płatną pracę, jednak ceny lokali mogą przyprawiać o zawrót głowy.

Z kolei w Krakowie za jedną wypłatę mogliśmy kupić 0,66 mkw. nowego mieszkania. Z takim wynikiem miasto plasuje się mniej więcej w połowie stawki. Jeszcze słabiej pod względem stosunku zarobków do cen lokali wypadają takie metropolie jak: Łódź, Wrocław, Lublin, Warszawa.

Duży wybór mieszkań

Podczas zakupu mieszkania istotne jest także to, jak duży wybór nieruchomości mamy aktualnie na rynku. Dlatego też eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili, jak wygląda oferta w poszczególnych miastach, a także jaka ilość mieszkań przypada na 1000 mieszkańców. W czerwcu w Krakowie było to 21 ofert z rynku pierwotnego i wtórnego. Lepiej pod tym względem wypadł tylko Gdańsk (23 oferty/1000 mieszkańców).

Należy jednak zaznaczyć, że sytuacja na rynkach mieszkaniowych największych miast jest bardzo dynamiczna i liczba ofert zmienia się na przestrzeni miesięcy.

Jak mówi Marek Wielgo, ekspert portalu RynekPierwotny.pl i GetHome.pl – W Warszawie, Gdańsku, Łodzi, Katowicach, Bydgoszczy i Lublinie oferta mieszkań deweloperskich była w czerwcu większa niż przed rokiem - przykładowo w Łodzi aż o 64%. W Bydgoszczy mieszkań oferowanych przez firmy deweloperskie było więcej o 39% rok do roku, a w Warszawie - o 33%. Jednak w Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Szczecinie oferta mieszkań deweloperskich wyraźnie się skurczyła przez rok (np. w Szczecinie aż o 19%).

Mieszkanie na kredyt

Eksperci portalu RynekPierwotny.pl policzyli, że w czerwcu br., jedna osoba zarabiająca krakowską, średnią pensję mogła pozwolić sobie na zaciągnięcie kredytu (na 25 lat, przy wkładzie własnym 10%) umożliwiającego zakup nowego mieszkania o powierzchni 23,4 mkw. W przypadku trzyosobowej rodziny, w której dwie osoby zarabiają średnią pensję, na tych samych warunkach możliwy był zakup M o powierzchni 44,5 mkw. To średni wynik w porównaniu z innymi miastami uwzględnionymi w rankingu.

Największy metraż nowego M zakupią na kredyt mieszkańcy Bydgoszczy. W czerwcu br. przeciętny bydgoski singiel kupić lokal o powierzchni 26,9 mkw. Rodzinę 2+1 stać było na ponad 51-metrowe lokum. Pod tym względem gorzej od Krakowa wypadają takie miasta jak: Gdańsk, Poznań, Szczecin, Katowice, Bydgoszcz.

Kraków na III miejscu w Rankingu Dostępności Mieszkaniowej

W Rankingu Dostępności Mieszkaniowej najlepiej wypada Bydgoszcz, tuż za nią ex aequo uplasował się Gdańsk i Katowice. Brązowym medalistą został Kraków. Poza podium znalazły się: Poznań, Wrocław, Łódź, Szczecin. Na przedostatniej pozycji uplasowała się Warszawa. Stawkę zamyka Lublin.

Kraków to dobre miejsce do życia. Tu nowoczesność miesza się z tradycją, a wyjątkowy klimat przyciąga nowych mieszkańców. Zaletą tego miasta jest także dobra dostępność mieszkaniowa. To dobra wiadomość dla osób, które marzą o własnym M.

Dostępność kredytowa

Singiel zarabia 100% przeciętnego wynagrodzenia netto w sektorze przedsiębiorstw z danego miasta. W przypadku rodziny „2+1”, każda z dorosłych osób otrzymuje właśnie takie wynagrodzenie, przy czym uwzględnia się jednak wpływ wyższych kosztów życia związanych z dzieckiem na utrzymaniu. W obydwu przykładach założenia przewidują wkład własny na poziomie 10%. Metraż możliwy do zakupu na kredyt obliczono z uwzględnieniem przeciętnego rynkowego oprocentowania „hipotek” (identycznego dla każdego miasta). Obecnie w ofertach banków widzimy już stawki zbliżone do 9,50% - 10,00%. Obliczenia zakładają także dwudziestopięcioletni okres spłaty w ratach równych, brak kredytowanej prowizji przygotowawczej oraz relację pierwszej raty do dochodu netto na poziomie 40%. Nawet bardziej liberalne banki obecnie starają się nie przekraczać tej granicy.

Punktacja

Dostępność kredytowa w 50% wpływa na ostateczny wynik rankingu. Dla dostępności cenowej metrażu oraz wielkości oferty mieszkań przyjęto mniejsze wagi - odpowiednio 30% i 20%. Wynik pojedynczego miasta w każdej kategorii jest ustalony względem lidera otrzymującego 100 punktów. Jeżeli przykładowo jakieś miasto osiągnęło wynik gorszy o 20% od lidera, to analitycy przyznali mu 80 punktów. Następnie wyniki miast dla trzech analizowanych kategorii zsumowano (z uwzględnieniem wag). Ostatnim krokiem było przeliczenie punktów w skali, gdzie 100 punktów zostało zarezerwowane dla lidera.

Nie jest niespodzianką, że w rankingu "złotych" ulic Krakowa przodują te, zlokalizowane na Starym Mieście

Luksusowe ulice Krakowa: tutaj za mieszkanie trzeba zapłacić...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

echodnia.eu Targi Dom, Ogród i Ty w Targach Kielce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska