- Przez całą dobę trwają dyżury służb odpowiedzialnych za utrzymanie nawierzchni w należytym stanie. Do dyspozycji jest 249 pojazdów, w tym 139 pługosolarek i jeszcze dodatkowo 7 rezerwowych pługosolarek, na wypadek usuwania skutków bardzo intensywnych opadów śniegu. Produkcją solanki zajmuje się 13 wytwórni - wylicza Iwona Mikrut. specjalista ds. komunikacji społecznej z krakowskiego oddziału GDDKiA.
Najwyższy, pierwszy standard utrzymania obowiązuje na autostradzie A4, drodze ekspresowej S7 i drodze krajowej nr 7 od Krakowa do Myślenic oraz od Lubnia do granicy państwa ze Słowacją w Chyżnem. Oznacza to, że po ustaniu opadów luźny śnieg może zalegać do 4 godzin, a błoto pośniegowe do 6 godzin.
Na pozostałych drogach obowiązuje drugi standard utrzymania zimowego, jednak wyjątkiem jest droga nr 49 z Nowego Targu do granicy państwa. Na tym odcinku obowiązuje trzeci standard, czyli tu luźny śnieg i warstwa zajeżdżonego śniegu mogą zalegać do 6 godzin po ustaniu opadów.
Kierowcy samochodów ciężarowych mają obowiązek zakładania łańcuchów na niektórych odcinkach dróg krajowych nr 7, 28, 47 i 75, o czym informują znaki drogowe. Informacja ta o obowiązku posiadania łańcuchów na drogach krajowych jest powtarzana przy skrzyżowaniach z drogami wojewódzkimi i powiatowymi.
Informacje o stanie przejezdności dróg krajowych można uzyskać całodobowo w Punkcie Informacji Drogowej (PID) w Oddziale Krakowskim GDDKiA, pod numerami telefonów: 12 412-16-44, 12 417-14-22, 600-800-610