Umowę na budowę nowych obiektów sportowo-rekreacyjnych podpisali Roman Ptak, burmistrz Niepołomic oraz Tomasz Bernat, prezes Gardenia Sport - wyłonionej w przetargu firmy, która ma zaprojektować i wybudować nowe obiekty na błoniach. Podpisanie umowy miało miejsce tuż przy terenie, na którym powstanie boisko i bieżnia.
Uczestnicy spotkania podkreślali, że teren Niepołomickich Błoń to jeden z najpiękniejszych parków w Małopolsce, a może i w Polsce. Znajduje się tuż za zamkiem w sąsiedztwie Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego. Wcześniej część błoń została zagospodarowana. Powstał hipodrom, tereny rekreacyjne do spacerów, alejki i mostki oraz tereny do odpoczynku i mała architektura z aranżacją układu słonecznego, ciekawy wybieg dla psów i obszary do zabaw.
- Zagospodarowujemy kolejną partię tego terenu. Kiedy udało się kupić te sąsiednie nieruchomości, zastanawialiśmy się, jak je wykorzystać. Wspólnie z klubem MKS puszcza i ze Stowarzyszeniem Niepołomice Biegają uzgodniliśmy, że powstanie tutaj otwarte boisko treningowe, które będzie służyło Akademii Piłkarskiej i dzieciom ze szkół oraz naszym mieszkańcom. Uznaliśmy, że powstanie też ośmiotorowa bieżnia. To będzie drugi etap rewitalizacji tego terenu – mówił burmistrz Roman Ptak przed podpisaniem umowy na realizację zadania.
Koszt całego przedsięwzięcia (czyli boisk pełnowymiarowego 105 na 68 metrów ze strefą bezpieczeństwa i ośmiotorową bieżnią), na które podpisano umowę wynosi 9 mln 963 tys. zł. A wybudowanie samego boiska to nieco ponad 5 mln i na ten cel gmina pozyskała 3 mln dofinansowania z Ministerstwa Sportu i Turystyki, w ramach Programu Rozwoju Infrastruktury Piłkarskiej. Natomiast koszt budowy bieżni wokół boiska wyniesie 4 mln 936 tys. zł. Jak zaznacza szef gminy samorząd stara się jeszcze o pozyskanie kolejnych dotacji, żeby z budżetu gminy wydawać jak najmniej.
Wykonawcą inwestycji jest spółka z Warszawy Gardenia Sport. - Zadanie zostanie zostanie wykonane w formuje zaprojektuj i wybuduj. Właściwie dzielimy je na trzy części: projektowanie, pozwolenie i wykonanie - mówią przedstawiciele firmy. Na realizacje zadania wykonawca ma 27 miesięcy. Inwestycja powinna być oddana w listopadzie 2025 roku, ale podczas podpisania umowy mówiono o możliwości skrócenia tego czasu.
Samorządowcy podkreślają, że w projekcie zwanym Niepołomickie Błonia zależy im na odpowiedzialności środowiskowej.
- Chcemy zostawić jak najwięcej drzew na tym terenie. Prosimy więc wykonawcę, by pracował z troską o nie. Zależy nam, aby na oświetlonej bieżni o każdej porze dnia i nocy można było pobiegać, ale żeby nie oświetlały jej reflektory które zaśmiecają przestrzeń światłem i przeszkadzają w pracy Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego, tylko lampy nisko świecące, tak jak na błoniach. Myślimy także o wodzie. Planujemy dwa zbiorniki retencyjne – podziemny i naziemny, które zatrzymają wodę opadową z boiska. Tę wodę będzie można później wykorzystać także do podlewania murawy – tak koncepcję rozbudowy przedstawiał wiceburmistrz Adam Twardowski.
To nie wszystkie inwestycje na tym obszarze sportowo-rekreacyjnym w Niepołomicach. Agnieszka Ligęza, dyrektor Wydziału Inwestycji w niepołomickim magistracie zapowiada, że wkrótce będzie trzeci etap zagospodarowania błoń. Z końcem września powinien zostać wyłoniony wykonawca tej kolejnej inwestycji. Będzie budował skatepark, który zostanie usytuowany w bezpośrednim sąsiedztwie boiska oraz pamptrack, czyli obszar do treningów rowerowych.
Oto Dolina Raby. Tak wygląda nowe kąpielisko pod Krakowem. P...
- Diabli Dół i Boża Wola. Nazwy małopolskich wsi, o których nie słyszeliście!
- Urok Ojcowskiego Parku Narodowego zimową porą. Tunel oszronionych drzew i sanie
- Najpiękniejsze zabytki powiatu krakowskiego wraz z gospodyniami trafiły do kalendarza
- Strefa aktywności gospodarczej w Miękini została otwarta. Firmy już kupują działki
- Na podium rankingu małopolskich gmin nieustająco Wielka Wieś i Zielonki
- Nietoperzowy Szlak. Nowa atrakcja turystyczna pod Krakowem
Zmiany w Kodeksie Pracy od 26 kwietnia
