Jakiś czas temu miasto zaprezentowało wizualizację rozbudowy siedziby Sądeckiej Biblioteki Publicznej. Zgodnie z przedstawionym wtedy pomysłem na placu za zabytkowym budynkiem biblioteki w pobliżu przystanku autobusowego miało powstać nowe skrzydło SBP. Wszystko wskazuje na to, że plan uda się zrealizować.
Miasto podpisało umowę z wyłonionym na drodze przetargu wykonawcą projektu inwestycji. - Sądecka Biblioteka Publiczna to zasłużona i szacowna placówka dla nowosądeckiej kultury i nauki. To miejsce, gdzie pokolenia mieszkańców szukały źródeł wiedzy, ale także rozrywki. Bardzo mile wspominam chwile, kiedy przychodziłem do czytelni, aby skorzystać z zasobów SBP - czasopism oraz książek - przyznał w dniu podpisania umowy prezydent Nowego Sącza.
W ramach inwestycji powstanie nowe skrzydło budynku zgodnie z koncepcją architektoniczną, która została zaprezentowana już jakiś czas temu.
- Moim zdaniem wspaniale wpisuje się w otoczenie oraz klimat naszego Starego Miasta. Bardzo się cieszę, że kolejne kroki doprowadzą nas do sukcesu i Sądecka Biblioteka Publiczna pod wodzą dyrektora Marka Rylewicza w dalszym ciągu będzie tętniła życiem i będzie się rozwijała - dodaje Handzel.
Wiadomo, że wykonawca zadania będzie musiał opracować pełną dokumentację, uzyskać pozwolenia, oraz przedstawić wizję aranżacji wnętrz budynku.
Koncepcja programowo-przestrzenna powinna powstać w miesiąc od momentu podpisania umowy z wykonawcą. Zamawiający oczekuje, że cała dokumentacja projektowa będzie gotowa do 2 kwietnia 2025.
Nowe skrzydło zostanie dobudowane do najstarszej kamienicy w Nowym Sączu będącej aktualnie siedzibą SBP. W 2020 roku budynek przeszedł remont. Zabytkowy dom z pierwszej połowy XVII wieku posadowiony na głębokich renesansowych piwnicach, wygląda jak przed laty.
Elewacja została odnowiona specjalną techniką zgodnie z tym, w jaki sposób robiono to wtedy, kiedy budynek powstawał. Wszystkie prace wykonywane były pod ścisłym nadzorem konserwatora zabytków. W budynku oprócz biblioteki w zabytkowych, odrestaurowanych piwnicach, funkcjonuje galeria wystawiennicza, w której organizowane są wystawy oraz odbywają się spotkania autorskie i literackie.
Zgodnie z ideą do nowego skrzydła SBP można byłoby nie tylko przenieść księgozbiory, ale również organizować wydarzenia kulturalne i imprezy związane z kulturą czytelniczą. Nowy obiekt połączy budynek historyczny z nowoczesną architekturą.
Skąd finansowanie dla inwestycji? W lipcu podczas spotkania on-line z mieszkańcami Handzel poinformował, że pojawiają się możliwości zdobycia środków centralnych. Wiadomo, że miasto jest właścicielem działki, na której na powstać budynek.
