https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na terenie całego kraju wprowadzono trzeci stopień alarmowy CRP. Chodzi o sytuację na Ukrainie. Co to oznacza?

Maciej Badowski
Opracowanie:
- Na terenie Polski obowiązuje stopień alarmowy CHARLIE-CRP. Ma to związek z sytuacją na Ukrainie i działaniami, które obserwujemy w polskiej cyberprzestrzeni - poinformował minister Cieszyński.
- Na terenie Polski obowiązuje stopień alarmowy CHARLIE-CRP. Ma to związek z sytuacją na Ukrainie i działaniami, które obserwujemy w polskiej cyberprzestrzeni - poinformował minister Cieszyński. fot. Pixabay
- Od poniedziałku od godziny 21.00 w Polsce obowiązuje stopień alarmowy CHARLIE-CRP - poinformował Janusz Cieszyński, Pełnomocnik Rządu do Spraw Cyberbezpieczeństwa. Jak dodał, do 4 marca obowiązywać będą podwyższone wymogi dla instytucji utrzymujących kluczowe systemy IT. Dotychczas obowiązywał pierwszy stopień alarmowy (ALFA–CRP).

- "Od 21 na terenie Polski obowiązuje stopień alarmowy CHARLIE-CRP. Ma to związek z sytuacją na Ukrainie i działaniami, które obserwujemy w polskiej cyberprzestrzeni. Do 4 marca obowiązywać będą podwyższone wymogi dla instytucji utrzymujących kluczowe systemy IT." - poinformował za pośrednictwem Twittera Janusz Cieszyński, Pełnomocnik Rządu do Spraw Cyberbezpieczeństwa.

CHARLIE–CRP jest trzecim z czterech stopni alarmowych

Z kolei jak informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, stopień CHARLIE–CRP jest trzecim z czterech stopni alarmowych. - "Stopień ten jest wprowadzany w przypadku wystąpienia zdarzenia potwierdzającego prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym w cyberprzestrzeni albo uzyskania wiarygodnych informacji o planowanym zdarzeniu" - wyjasniono.

Jak czytamy na stronach rządowych, zadania organów państwa związane z wprowadzeniem stopni alarmowych CRP zostały określone w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z 25 lipca 2016 r. w sprawie zakresu przedsięwzięć wykonywanych w poszczególnych stopniach alarmowych i stopniach alarmowych CRP. Do zadań tych należą m.in.:

  • całodobowe dyżury administratorów systemów kluczowych dla funkcjonowania organizacji oraz personelu uprawnionego do podejmowania decyzji w sprawach bezpieczeństwa tych systemów,
  • przegląd zasobów pod względem możliwości ich wykorzystania w przypadku zaistnienia ataku,
  • przygotowanie się do uruchomienia planów umożliwiających zachowanie ciągłości działania po wystąpieniu potencjalnego ataku, w tym szybkiego i bezawaryjnego zamknięcia serwerów.

Ponadto dodano, że wszelkie niepokojące i nietypowe sytuacje oraz zagrożenia powinny być zgłaszane Policji za pośrednictwem numeru telefonu 112.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska