- Cyfryzacja w Polsce to wielka odpowiedzialność. Cyberbezpieczeństwo stało się w ostatnim czasie kluczowym elementem budowania odpowiedzialności za bezpieczeństwo każdej Polki i Polaka. Obecnie dziennie notowanych jest kilkaset incydentów związanych z zagrożeniem cyberbezpieczeństwa, ich średnia liczba przekracza tysiąc, czasem nawet są to dwa tysiące. Incydenty są kierowane z Rosji i Białorusi. Są identyfikowane jako główne zagrożenie dla Unii Europejskiej. Wiele więc wyzwań przed nami - mówił wicepremier Krzysztof Gawkowski.
Zaznaczył, że cyberbezpieczeństwo w kraju trzeba budować w oparciu o balans i współpracę administracji rządowej, samorządowej, firm zajmujących się bezpieczeństwem w sieci.
W najbliższych latach, w ramach Krajowego Planu Odbudowy, polski rząd zamierza wydać na rozwój cyfryzacji przedsiębiorstw ok. 30 mld zł. - To olbrzymie pieniądze, które trafią do dużych i małych przedsiębiorstw - dodał Krzysztof Gawkowski.
Będzie także realizowany projekt Cybertarcza, który ma poprawić koordynację działań i reakcję na incydenty związane z atakami w cyberprzestrzeni. Na to zadanie rząd ma przeznaczyć 3 mld zł. Najwięcej środków trafi do instytucji samorządu terytorialnego.
Rozwijane mają być także lokalne centra cyberbezpieczeństwa.
W ramach prezydencji w Radzie Europejskiej, Polska zamierza stawiać na działania, które pozwolą krajom Unii Europejskiej współpracować w zakresie cyberbezpieczeństwa, a nie konkurować. Wyzwaniem będzie łączenie działań wojskowych i cywilnych dotyczących ochrony danych cyfrowych.
Podczas pierwszego dnia Forum został podpisany list intencyjny pomiędzy ECSO (Europejska Organizacja Cyberbezpieczeństwa) i Instytutem Kościuszki z Krakowa, organizującym CYBERSEC 2024. W ramach współpracy ESCO i Instytut Kościuszki zorganizują serię debat i dyskusji na temat najważniejszych problemów związanych z cyberbezpieczeństwem. Wydarzenia mają zostać zorganizowane w ramach polskiej prezydencji w Radzie Europejskiej. Planowane wydarzenia odbędą się w Brukseli, a także w Krakowie - we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji.
Krakowskie Forum CYBERSEC 2024 jest spotkaniem przedstawicieli branż związanych z cyberbezpieczeństwem, polityków i naukowców, podczas którego omawiane są cyfrowe priorytety dla Polski i Europy oraz bloku transatlantyckiego.
W tegorocznej edycji CYBERSEC 2024 bierze udział około 2 tys. uczestników związanych z cyberbezpieczeństwem z kraju, Europy i świata. Zaplanowano 60 godzin wykładów i dyskusji z udziałem ok. 250 ekspertów.
Wydarzenie wróciło do Krakowa po dwóch latach. Jest okazją do wymiany doświadczeń przedstawicielami czołowych firm z branży zajmującej się cyberbezpieczeństwem. Forum CYBERSEC 2024 jest też promocją Krakowa oraz Małopolski. Przybyli tu przedstawiciele administracji, biznesu i nauki z wielu krajów. Wśród partnerów wydarzenia są tacy giganci technologiczni jak Microsoft, IBM, Nokia czy Crowdstrike.
Forum jest także przestrzenią dla przedstawicieli krakowskich firm z branży nowych technologii, którzy mogą wymieniać doświadczenia w międzynarodowym gronie. - Bardzo się cieszymy, że wydarzenie wraca do miasta, z którego się wywodzi. W Krakowie działa znakomity ekosystem naukowo-badawczy i wiele firm zaangażowanych w tworzenie technologii służących do zapewnienia cyberbezpieczeństwa. Ponad 50 tys. specjalistów IT pracuje dla kluczowych korporacji technologicznych, dla których bezpieczeństwo cyfrowe stało się kwestią priorytetową - podkreśliła Marietta Gieroń, przewodnicząca Rady Programowej CYBERSEC.
Organizatorem CYBERSEC 2024 jest Instytut Kościuszki z Krakowa, którego misją od ponad 20 lat jest angażowanie się w debatę publiczną dotyczącą kluczowych aspektów cyberbezpieczeństwa, poprzez wspieranie wymiany doświadczeń pomiędzy sektorem publicznym a prywatnym i organizowanie konferencji oraz inicjowanie działań mających na celu budowanie skutecznej współpracy między nimi.
Szef MON: Bezpieczeństwo jest najważniejszym zadaniem rządu
