Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nadchodzą ważne zmiany w Kodeksie pracy dotyczące pracy zdalnej. Większość z nas nawet o nich nie słyszała

OPRAC.:
Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Aż 52 proc. Polaków zadeklarowało, że nie słyszało nic na temat zmian w Kodeksie Pracy.
Aż 52 proc. Polaków zadeklarowało, że nie słyszało nic na temat zmian w Kodeksie Pracy. Pixabay
Rząd pracuje nad nowelizacją Kodeksu Pracy. Ważne zmiany dotyczące m.in. pracy zdalnej mają wejść w życie na przełomie 2022 i 2023 roku. Tymczasem ponad połowa (52 proc.) Polaków nic nie słyszała na ten temat – wynika z badania platformy ClickMeeting. Z kolei co trzeci Polak jest zadowolony z zapowiadanych zmian.

Spis treści

Polska platforma do wideokonferencji i webinarów ClickMeeting postanowiła sprawdzić, co Polacy sądzą o zapowiadanych przez rząd zmianach w przepisach dotyczących prawa pracy.

Ankietowani zostali zapytani m.in. o to, czy planowana nowelizacja jest korzystna zarówno dla pracowników, jak i samych pracodawców.

Pracownicy bardziej entuzjastyczni wobec zmian niż pracodawcy

W przypadku tych pierwszych 40 proc. Polaków uważa, że zmiany te są korzystne dla pracowników, 13 proc. uważa, że są one niekorzystne, a 48 proc. osób przyznało, że nie wie, co sądzi na ten temat.

Natomiast w odniesieniu do pracodawców 26 proc. badanych uważa, że zapowiadane przepisy są dla nich korzystne, 13 proc. deklaruje, że są one niekorzystne, a 51 proc. osób zaznaczyło odpowiedź: "nie wiem".

Jedna trzecia Polaków chciała zmian wcześniej, a ponad połowa o nich nie słyszała

Zdaniem 32 proc. badanych projekt nowelizacji Kodeksu pracy w odniesieniu do pracy zdalnej powinien być wprowadzony wcześniej.

Natomiast aż 44 proc. badanych nie ma na ten temat zdania, 9 proc. uważa, że nowe przepisy powinny pojawić się później, a 16 proc. ankietowanych jest zdania, że to odpowiedni czas.

Co ciekawe aż 52 proc. Polaków zadeklarowało, że nie słyszało nic na ten temat, a 22 proc. badanych nie jest pewnych, czy takie informacje do nich dotarły. Z pewnością o zapowiadanej nowelizacji słyszało 26 proc. Polaków.

– Rynek pracy w ciągu ostatnich kilku lat zmienił się nie do poznania. Praca zdalna i hybrydowa to dziś modele absolutnie powszechne i normalne. Dlatego najwyższy czas, aby prawo dostosowało się do nowej rzeczywistości, w której się znajdujemy. Blisko jedna trzecia Polaków uważa, że praca zdalna to dobre rozwiązanie. Dane te pokazują, że chcemy pracować zdalnie i właśnie dlatego te zmiany są tak ważne – komentuje Sandra Kolańczyk, HR Business Partner ClickMeeting.

65 proc. rodaków uważa pracę zdalną za dobre rozwiązanie

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy pozytywnie ocenia 29 proc. Polaków. Natomiast negatywnie 10 proc. badanych, a aż 61 proc. nie ma zdania. Jednocześnie aż 65 proc. ankietowanych uważa, że praca zdalna, która może być wykonywana w dowolnym wskazanym przez pracownika i uzgodnionym z pracodawcą miejscu, jest rozwiązaniem dobrym (12 proc. badanych uważa to za zły model, a 23 proc. nie ma zdania).

Według 35 proc. Polaków powrót pracownika do trybu stacjonarnego ze zdalnego na wniosek jednej ze stron w ciągu 30 dni to zbyt długi okres. Dla 13 proc. ankietowanych to zbyt krótko, a 53 proc. badanych nie ma zdania na ten temat.

W badaniu udział wzięło 1000 osób, z czego 52 proc. to kobiety, a 48 proc. to mężczyźni. Ankietowani to mieszkańcy miejscowości powyżej 500 tys. mieszkańców (12 proc.), 100-500 tys. mieszkańców (17 proc.), 20-100 tys. mieszkańców (24 proc.), 5-20 tys. mieszkańców (13 proc.) i do 5 tys. mieszkańców (34 proc.). W mieście mieszka 66 proc. respondentów, a 34 proc. na wsi. Ankietowani byli w wieku od 18 do 34 lat (26 proc.), między 35 a 54 rokiem życia (35 proc.) i powyżej 55 roku życia (39 proc.).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska