Czytaj też:
Projekt powstaje w ramach ogólnopolskiego programu małej retencji górskiej.Spowolnienie odpływu wód z terenów górskich ograniczy niszczące działania wezbranych rzek. Prócz budowy zbiorników zaplanowano też przywrócenie naturalnego kształtu potoków i podmokłych miejsc.
W nadleśnictwie Nawojowa przez dwa lata powstanie aż siedem zbiorników retencyjnych. Każdy pomieści kilkaset metrów sześc. wody. Po dwa zbudowane zostaną w pobliżu biwaku koło leśniczówki w Feleczynie i na potoku Jaworze pomiędzy Królową a Grybowem. Po jednym w Kotowie - uroczysko Kotowiki, Nowej Wsi - uroczysko Krzyszczów, Kamiannej - przysiółek Jaworynki i Florynce - przysiółek Wołoszczyny.
Nie wiadomo jeszcze, jak dokładnie będą wyglądać zbiorniki i w jakiej technologii zostaną wykonane. Nadleśnictwo szykuje projekty, żeby na przełomie kwietnia i maja ogłosić przetargi. Program małej retencji górskiej narzuca wykorzystanie naturalnych materiałów do budowy - ziemi, drewna i kamieni. W potokach, w których żyją ryby, należy zachować korytarze biologiczne.
- Sztuczne jeziorka staną się siedliskiem zagrożonych wymarciem płazów, gadów i ryb.- zapewnia Zbigniew Gryzło, nadleśniczy z Nawojowej. - Zbiorniki stworzą również doskonałe warunki do rekreacji i edukacji. W Feleczynie myślimy o poprowadzeniu ścieżki ekologicznej, podobnie będzie w Kamiannej. Miłośnicy przyrody zobaczą tam nie tylko płazy, gady i rzadkie rośliny, ale także tradycyjne pszczelarstwo.
Budowa zbiorników zacznie się jesienią tego roku a skończy najpóźniej w 2013 roku. Koszt wynosi około 4 miliony złotych. 15 procent tej sumy wyłożą z własnego budżetu Lasy Państwowe, a resztę - fundusze europejskie.
Wybieramy Ludzi Roku 2011. Zobacz listę kandydatów i oddaj głos!
Która stacja narciarska w Małopolsce jest najlepsza? Zdecyduj i weź udział w plebiscycie
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!