Zakłady przetwórcze mogą kupić jabłka w ramach programu
W ramach rozporządzenia Rady Ministrów uruchomiono mechanizm „Nadzwyczajna pomoc dostosowawcza dla producentów jabłek”. 47 zakładów przetwórczych bierze udział w programie. Podstawowymi warunkami są posiadanie urządzeń do produkcji oraz prowadzenie działalności produkcyjnej, także w zakresie składowania, konfekcjonowania i obrotu na terenie RP.
- W związku z zakończeniem dostaw jabłek do zakładów przetwórczych w ramach mechanizmu „Nadzwyczajna pomoc dostosowawcza dla producentów jabłek”, Agencja uprzejmie informuje, iż zrealizowano 97,79 proc. z puli 200 000 ton jabłek objętych mechanizmem, co stanowi 195 578 662,40 kg. - przekazuje ARiMR.
Producenci jabłek. Komu przysługuje pomoc finansowa?
Wsparcie trafi do producentów jabłek lub organizacji producentów owoców i warzyw. Beneficjenci muszą realizować działania prośrodowiskowe w gospodarstwie. Pomoc będzie udzielana w odniesieniu do ilości jabłek sprzedanych przez producenta albo organizację producentów zakładom przetwórczym, znajdującym się na liście zakładów przetwórczych. Maksymalna ilość jabłek wynosi 200 000 ton.
- Wysokość pomocy ustala się jako iloczyn ilości jabłek kwalifikujących się do pomocy wyrażonej w kilogramach oraz stawki pomocy wynoszącej 0,30 zł/kg – informuje ARiMR.
Wsparcie nie dla wszystkich. Kto nie otrzyma pieniędzy?
Z nadzwyczajnej pomocy mogą skorzystać organizacje producentów z przyznanym statusem uznania oraz indywidualni producenci owoców i warzyw, niebędący członkami organizacji producentów. Zatem, jak podkreśla ARiMR, indywidualnie wnioskować o przyznanie pomocy mogą wyłącznie producenci rolni niezrzeszeni w organizacji producentów owoców i warzyw. W przypadku, gdy dany producent jabłek jest członkiem organizacji producentów wnioskować o pomoc może tylko i wyłącznie przez uznaną organizację producentów owoców i warzyw.
Jabłka muszą spełniać minimalne wymagania jakości, z wyjątkiem wymagań dotyczących prezentacji i oznakowania produktów. Producenci i organizacje mają czas na złożenie wniosków do 30 czerwca 2022 roku. Można to zrobić osobiście lub drogą pocztową. Za datę złożenia dokumentu uważa się dzień wpływu do placówki Agencji. Tylko w przypadku wysłania wniosków za pośrednictwem Poczty Polskiej za datę wpływu uznaje się datę stempla pocztowego.
Źródło: MRiRW, ARiMR
