
Zużycie prądu
- W naszej opinii nie ma zależności między zużyciem energii a obecności w mieście studentów. Gdy nie ma w Krakowie przyjezdnych studentów, w akademikach są turyści – zwraca uwagę Ewa Groń, rzeczniczka prasowa Tauron Dystrybucja SA. Rzeczniczka przekonuje ponadto, że nie można wprost porównywać września do października pod względem zużycia prądu, ponieważ październik jest zimniejszy od września, więc większe zużycie wynika głównie z włączania ogrzewania (elektrycznego lub gazowego sterowanego elektrycznie) oraz ze zmiany cyklu dobowego (krótszy dzień i większa liczba godzin w wykorzystaniem światła elektrycznego). Jeśli chodzi o dane liczbowe, zużycie energii elektrycznej w gospodarstwach domowych w Krakowie wynosiło:
we wrześniu 2018 r. – 56 693 138 MWh
w październiku 2018 r. – 59 053 294 MWh.

Więcej mandatów
We wrześniu 2018 roku krakowska policja wystawiła za wykroczenia drogowe 1133 mandaty, a w październiku 2018 – 1291 mandaty.

Większe korki
Wraz z początkiem roku akademickiego ruch na krakowskich drogach wzrasta o ok. 30 proc.

Na izbie wytrzeźwień nie ma oblężenia
- Nie stwierdzamy, iż po rozpoczęciu roku akademickiego następuje gwałtowny wzrost pobytów - informuje zapytany o osoby doprowadzane do izby wytrzeźwień Adam Chrapisiński, dyrektor Miejskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień w Krakowie.
A jakie są twarde dane? Dyrektor zaznacza, że nie jest prowadzona osobna statystyka dla grupy "studenci". Ale są informacje na temat pobytu osób w wieku 19-24 lata. I tak:
* w 2016 roku takich osób młodych przebywało w Dziale Opieki Nad Osobami Nietrzeźwymi: we wrześniu 38, a w październiku 59
* w 2017 roku: we wrześniu 44, a w październiku 44
* w 2018 roku: we wrześniu 33, a w październiku 43.
Jak przy okazji dowiedzieliśmy się, największe oblężenie krakowska izba wytrzeźwień niezmiennie przeżywa w jedną noc w roku: sylwestrową.