Choroby genetyczne u psów
Naukowcy wciąż dysponują ograniczoną wiedzą dotyczącą częstotliwości występowania poszczególnych chorób u różnych ras, jednak ciągle zbierają nowe dane. Na tej podstawie można wskazać rasy, które w większym stopniu niż inne narażone są na występowanie chorób genetycznych. Z założenia hodowla ras obarczonych ryzykiem powinna opierać się na rozmnażaniu tylko zwierząt zdrowych. W praktyce jednak wiele z nich obciążonych jest licznymi problemami zdrowotnymi, które na stałe wpisały się w charakterystykę danej rasy.
Warto dodać, że nie wszystkie choroby ujawniają się od razu. Najbardziej pewną metodą wykrycia potencjalnego ryzyka zachorowania jest wykonanie testów genetycznych zwierzęcia przed dopuszczeniem go do hodowli. Co więcej mutacja genetyczna nie zawsze oznacza chorobę - może wskazywać także bezobjawowych nosicieli.
Czytaj także:
Dlatego tak ważne jest kupowanie psa ze sprawdzonych źródeł. Alarmująca powinna być wyraźnie niższa cena szczenięcia. Biorąc psa z pseudohodowli nie tylko wspieramy niekontrolowane rozmnażanie zwierząt - w tym chorych, które nie powinny zostać dopuszczone do reprodukcji - ale także musimy liczyć się z wysokim ryzykiem związanym z przyszłymi problemami zdrowotnymi pupila.
Rasy psów szczególnie narażone na choroby
Każde zwierzę, za które ponosimy odpowiedzialność, powinno znajdować się pod opieką weterynarza - niezależnie od tego, czy należy do rasy obarczonej większym ryzykiem zachorowania, czy też nie. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretną rasę, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy na pewno uwzględniamy budżet na leczenie pupila. Jeśli nie chcemy ryzykować wyższych kosztów, warto sprawdzić, które rasy są w większym stopniu narażone na występowanie chorób genetycznych.
Rasy psów obarczone dużym ryzykiem wystąpienia chorób genetycznych to:
- Labrador retriever
- Mops
- Buldożek francuski
- Buldog angielski
- Cocker spaniel
- Doberman
- Border collie
- Owczarek niemiecki
- Cavalier King Charles Spaniel
- Berneński pies pasterski
Przejdź do galerii, by dowiedzieć się więcej na temat najczęstszych schorzeń powyższych ras:
Każde zwierzę zasługuje na godziwe życie
Każde zwierzę, niezależnie od swoich predyspozycji czy uwarunkowań, zasługuje na miłość i opiekę. Dlatego niezależnie od naszych wyborów powinniśmy traktować psa jak członka rodziny - czy to w zdrowiu, czy też w chorobie. Nigdy nie otrzymamy gwarancji, że pupil nie będzie chorował. Zanim więc zdecydujemy się na czworonożnego przyjaciela, musimy uwzględnić budżet na jego leczenie - podobnie jak w sytuacji, w której decydujemy się na dziecko, choć w tym drugim przypadku wydaje się to być bardziej oczywiste.
Warto także zastanowić się, czy nie lepiej podarować dom zwierzęciu, wobec którego życie nie było łaskawe. Schroniska i fundacje przepełnione są psami czekającymi na szczęście w nowej rodzinie. Choć przy adopcji musimy liczyć się z problemami behawioralnymi, pracownicy poszczególnych placówek z pewnością pomogą nam dobrać psa do sytuacji życiowej i stopnia naszej aktywności. Jedno jest pewne - pies obdarowany domem, jeśli tylko poczuje się w nim dobrze, stanie się naszym najwierniejszym przyjacielem. A tego nie da się kupić za żadne pieniądze.
