
Śliskie powierzchnie
60 proc. wszystkich wypadków ma miejsce w domu lub w jego pobliżu. Najgroźniejsze są świeżo umyte płytki w kuchni czy łazience, a także okolice wanny i prysznica.
Żeby uniknąć tego zagrożenia, warto ułożyć w łazience maty przeciwpoślizgowe i zamontować przy wannie uchwyt, a podłogi zawsze dokładnie wycierać do sucha.

Meble
Źle zamontowane i zbyt obciążone szafki wiszące to przepis na groźny wypadek. Dla dzieci niebezpieczne są też meble i urządzenia RTV, które można na siebie przewrócić. W Stanach Zjednoczonych w latach 2000–2016 co 17 minut ktoś doznawał w ten sposób urazu, a śmierć poniosło 195 osób.
Należy regularnie upewniać się, że w domu z małymi dziećmi meble są stabilne lub że dziecko nie ma do nich dostępu. Dorośli powinni z kolei pamiętać, żeby nie zawieszać samodzielnie półek, jeśli nie wiedzą, jak to zrobić poprawnie.

Leki
Przeterminowane lub przedawkowane leki są najczęstszą przyczyną zatruć w Polsce. Jak podaje strona mp.pl, wśród dzieci i młodzieży dochodzi rocznie w Polsce do ok. 80 tys. zatruć, z czego aż 80 proc. stanowią zatrucia lekami.
Warto regularnie sprawdzać domową apteczkę pod kątem dat ważności i utylizować przeterminowane leki w odpowiedni sposób. Nigdy nie wolno również samowolnie zwiększać przepisanej dawki leku. Należy też zadbać, żeby do leków nie miały dostępu dzieci, np. stosując zabezpieczenia szuflad i szafek. Jeśli dojdzie do zatrucia, bezwzględnie należy poszukać pomocy lekarskiej.

Materiały wykończeniowe
Farby, kleje do tapet i lakiery raczej nie zabijają, ale przy pracach remontowych czy wykończeniowych mogą stać się przyczyną zatrucia. Ich opary mogą wywoływać bóle i zawroty głowy oraz podrażnienia skóry i dróg oddechowych.
Jak się chronić przed tym zagrożeniem? Podczas prac zawsze stosuj się do zaleceń producenta danej substancji, a przede wszystkim jak najczęściej wietrz dom czy mieszkanie.