Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najlepsi Zwolnieni z Teorii. W tych szkołach młodzi ludzie uczą się rozwiązywać problemy i zmieniać swoje otoczenie [RANKING]

OPRAC.: (MM)
Znany jest już tegoroczny Ranking Szkół Zwolnieni z Teorii - jedyny, w którym zamiast wyników matur brana jest pod uwagę aktywność społeczna i przedsiębiorcze podejście uczniów. Ranking tworzony jest w oparciu o wyniki uczniów w olimpiadzie Zwolnieni z Teorii. Jej uczestnicy realizują własne akcje społeczne. Pośród prawie 300 szkół średnich, które szlifują zaangażowanie społeczne, znalazło się 19 placówek z województwa małopolskiego.

FLESZ - Skuteczny nie tylko na boisku. Wszystkie biznesy Lewego

od 16 lat

Ranking ma 6-letnią historię. Tym razem sklasyfikowano w nim 289 szkół ponadpodstawowych z całej Polski, takich, w których zrealizowany został przynajmniej jeden projekt społeczny.

W ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii (powstała w 2014 r.) młodzi ludzie, działając dla innych, zdobywają kompetencje, które bardzo przydają się w życiu i pracy. To np. umiejętność współpracy, zarządzanie swoim czasem i budżetem, rozwiązywanie problemów, przywództwo, empatia czy wrażliwość społeczna.

Tego wszystkiego nie uczą się na zwykłych lekcjach, natomiast świetną okazją do zdobycia takich umiejętności jest właśnie realizacja projektów społecznych. Pośród uczniowskich projektów były np. takie jak: stworzenie gry planszowej związanej z bohaterami Powstania Warszawskiego, zorganizowanie cyklu szkoleń z języka migowego, zbudowanie drona badającego czystość powietrza.

– Ranking Szkół Zwolnieni z Teorii prezentuje szkoły, które robią rzeczy ponadobowiązkowe, bacznie obserwują dokąd zmierza świat i właśnie w tym kierunku podążają ze swoimi uczniami. Mam wielki szacunek dla młodzieży za to, że mają chęć, aby zmieniać świat. W tej trudnej drodze ku przyszłości największą pracę zaraz po uczniach wykonują właśnie nauczyciele, którzy wspierają ich na każdym kroku – mówiła Paula Bruszewska, prezes Fundacji Zwolnieni z Teorii, podczas gali prezentującej 20 najwyżej sklasyfikowanych szkół. Nagrody najlepszym szkołom wręczała na gali minister rozwoju, Jadwiga Emilewicz.

TOP 16 najpopularniejszych kierunków studiów w Polsce. Infor...

Do tegorocznego rankingu trafiło 11 szkół z Małopolski. Najlepsze w naszym regionie okazało się II Liceum Ogólnokształcące Małopolska Szkoła Gościnności w Myślenicach, które znalazło się na 11. miejscu. Najwyższą pozycję wśród krakowskich szkół zajęło V LO im. Augusta Witkowskiego, które sklasyfikowano na 15. miejscu. W rankingu znalazły się także niektóre szkoły z Oświęcimia, Nowego Sącza, Nowego Targu, Bochni i Wieliczki.

– Obecność szkoły w rankingu jest potwierdzeniem, że mamy do czynienia z placówką budującą dobrą atmosferę i wsparcie dla samodzielnie myślących uczniów. Każda szkoła zaangażowana w olimpiadę Zwolnieni z Teorii to swoisty think tank i ogród doświadczeń społecznych – stwierdził Marcin Chruściel, wicedyrektor w V LO w Krakowie.

A oto 19 szkół z Małopolski, które znalazły się w rankingu:

  • 11. miejsce w ogólnopolskim zestawieniu - II LO Małopolska Szkoła Gościnności w Myślenicach
  • 15. miejsce - V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie
  • 24. miejsce - I LO im. ks. Stanisława Konarskiegow Oświęcimiu
  • 41. miejsce - XI LO im. Marii Dąbrowskiej w Krakowie
  • 43. miejsce - II LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie
  • 55. miejsce - VIII LO im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie
  • 123. miejsce - Technikum nr 5 im. Zenona Adama Remiego w Nowym Sączu
  • 139. miejsce - VI LO im. Adama Mickiewicza w Krakowie
  • 151. miejsce - XXV LO im. Stefana Żeromskiego w Krakowie
  • 153. miejsce - VIII Prywatne Akademickie Liceum Ogólnokształcące w Krakowie
  • 168. miejsce - Technikum Gastronomiczno-Hotelarskie Sióstr Niepokalanek im. Królowej Polski w Nowym Sączu
  • 172. miejsce - Publiczne Salezjańskie Liceum Ogólnokształcące w Krakowie
  • 205. miejsce - Technikum Łączności nr 14 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku w Krakowie
  • 208. miejsce - I LO im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu
  • 235. miejsce - I LO im. Tadeusza Kościuszkiw Myślenicach
  • 238. miejsce - Technikum nr 4 w Nowym Sączu
  • 254. miejsce - Publiczne Liceum Ogólnokształcące Zgromadzenia Sióstr Augustianek im. św. Rity w Krakowie
  • 283. miejsce - I LO im. Króla Kazimierza Wielkiego w Bochni
  • 287. miejsce - Technikum w Wieliczce.

Organizatorzy zwracają uwagę na wkład i zaangażowanie nauczycieli w szkołach biorących udział w olimpiadzie. – Jesteśmy naocznymi świadkami, jak zmienia się rola nauczyciela od tego, który uczy i przekazuje wiedzę, do tego który wspiera w rozwoju każdego ucznia indywidualnie, wskazując, które umiejętności może rozwijać.

Jest dla niego mentorem. Obecnie nie sztuką jest przekazać komuś wiedzę, lecz pokazać mu, jak do niej dojść, i jak ją umiejętnie wykorzystywać. Do tego trzeba posiadać kompetencje, które można rozwinąć tylko poprzez własne doświadczenie. Takie praktyczne podejście premiuje właśnie nasz ranking – podsumowała Paula Bruszewska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska