
Najlepsze miasta do studiowania 2020. Na którym miejscu uplasował się Kraków? [RANKING]
Przejdź dalej i sprawdź >>>

17. Białystok - 61 pkt.
W kategorii edukacja Białystok nie wypada wcale najgorzej. Ale w generalnym rankingu plasuje się na ostatnim miejscu. Prawdopodobnie z powodu wysokiej - zdaniem autorów raportu - stopy bezrobocia. W Białymstoku wskaźnik ten wynosi powyżej 5 proc. Autorzy zwracają uwagę, że w mieście, w którym jest niskie bezrobocie, znacznie łatwiej o uzyskanie zatrudnienia. W Białymstoku po studiach może być z tym problem. Pod względem perspektyw rozwoju to miasto zostało ocenione bardzo słabo, przez co w tej właśnie kategorii znalazło się pod koniec zestawienia.

16. Kielce - 68 pkt.
Pod względem perspektyw rozwoju również Kielce uplasowały się bardzo nisko w rankingu. Natomiast stolica województwa świętokrzyskiego to jedno z tych miast, gdzie studenci bardzo tanio wynajmą pokój (średnia cena za wynajęcie pokoju dla 1 os. - 565 zł). Ale to i tak nie pomogło Kielcom zająć wyższego miejsca w generalnym rankingu.

15. Rzeszów/Lublin - 73 pkt.
W Rzeszowie stosunkowo dużo studenci wydadzą za wynajem pokoju (średnia cena dla 1 os. - 711 zł). To nawet o złotówkę więcej niż w Krakowie. Ale tanie są natomiast bilety miesięczne na komunikację miejską - cena biletu 30-dniowego dla studenta to 44 zł. Najdrożej pod tym względem jest w Szczecinie, w którym za 30-dniowy bilet trzeba zapłacić 89 zł. Zdaniem autorów rankingu w Rzeszowie jest dość wysokie bezrobocie - wskaźnik ten wynosi ponad 5 proc. To samo miejsce co Rzeszów zajął Lublin, który również został słabo oceniony pod względem możliwości znalezienia pracy (bezrobocie powyżej 5 proc.).