Najlepsze trasy rowerowe w Szczyrku i okolicy

Materiał informacyjny Marcin Balana

W Szczyrku i latem nie będziesz się nudzić. To miasto, które nastawione jest na różnego typu atrakcje, także te, które podniosą poziom adrenaliny i dostarczą niesamowitych wrażeń. Dłuższe i krótsze trasy rowerowe zapraszają do zwiedzania tych uroczych okolic na dwóch kółkach. I to jest bardzo dobry pomysł, jeśli lubisz aktywnie spędzać czas i kochasz wyzwania. Jakie trasy znajdziesz dla siebie i o czym pamiętać, wybierając się na rower do Szczyrku?

Popularne trasy rowerowe do 10 km

Łączenie podziwiania pejzaży górskich z rowerem, kojarzy się przeważnie z wyczynową i zaawansowaną jazdą, podczas której konieczne jest pokonywanie trudniejszych zakrętów, nierównych nawierzchni czy stromych podjazdów. Jeśli jednak prześledzisz wszystkie trasy rowerowe w tym mieście, to zorientujesz się, że niektóre są idealne również dla amatorów albo rodzin z dziećmi. Wycieczka rowerami w góry może być bowiem urozmaiceniem dłuższego urlopu, jak i sposobem na spędzenie kilku niezapomnianych dni w Szczyrku. Dlatego trasy odznaczają się różną długością i zróżnicowanym poziomem trudności.

Jeśli w wyszukiwarkę wpiszesz hasło: trasy rowerowe Szczyrk, to uzyskasz informacje na temat tych najbardziej popularnych, ulubionych przez turystów:
•niebieska trasa wokół Skalistego - ta trasa może być dobrym testem, na ile sprawdzisz się na rowerze w górskim otoczeniu, ale i dobrym pomysłem na wycieczkę rodzinną. Trasa liczy 8 km i jest zaliczana do tych bardziej łagodnych, ale pokazujących ciekawe miejsca w Szczyrku - Zapalenicę, przełęcz Siodło i Borownicę. Bez przystanków trasę pokonasz w 50 minut.
•niebieska trasa Bieniatka przez Górkę - nieco dłuższa trasa obejmująca 9,2 km pozwoli podziwiać widoki na Skrzyczne i pasmo Beskidu Żywieckiego. Tę trasę można wydłużyć, kierując się na Magurę. Tu jednak będzie już dużo trudniej.
•żółta trasa Beskid przez Migdały - pokonanie tych 10 km zajmie Ci ponad godzinę i zapewni niesamowite widoki na panoramę miasta, Skrzyczne i przełęcz Karkoszczonka.

Wybór jednej z tych tras wypełni ciekawie czas, ale pozwoli także zobaczyć interesujące atrakcje turystyczne w Szczyrku. Do plecaka włóż więc wodę i jakiś prowiant. Jeśli weźmiesz koc, to znajdziesz też wiele miejsc na piknikowanie na łonie natury.

Trasy rowerowe dla bardziej wymagających

Jeśli trasa wokół Skalistego wydała Ci się niezwykle prosta, to zdecydowanie musisz sprawdzić się w bardziej ekstremalnych warunkach. Tutaj też znajdziesz wiele ciekawych propozycji, jak np. wspomniana już wcześniej trasa na Magurę, prowadzącą do schroniska Klimczok. Trasa nie jest jakoś specjalnie długa, ale różnica poziomów wynosi aż 554 m, będzie więc miejscami bardzo stromo. Innym szlakiem pełnym wyzwań, ale i gwarantującym niezwykłe emocje, jest trasa przez Skrzyczne. Musisz więc znać swoje możliwości i wiedzieć, że podołasz nawet na bardzo ekstremalnych odcinkach.

Masz też do wyboru trasy Enduro Trails o różnym poziomie trudności. Wiele przeszkód i wyzwań zorganizowanych jest np. na Górze Żar, gdzie jeśli posiadasz odpowiedni rower i dobrą kondycję, to czeka na Ciebie fantastyczna zabawa i dawka niesamowitych emocji.

Na jakim rowerze do Szczyrku?

Jazda pośród urzekającej panoramy górskiej jest bez dwóch zdań kusząca i wciąga nawet tych, co na co dzień niewiele mają do czynienia z rowerem. Warto jednak pamiętać, że trasy górskie to nie miejski beton idealnie przygotowanych ścieżek rowerowych w mieście. Dlatego Twój rower musi być dostosowany do takich warunków. Boisz się, że ten, co stoi w Twoim garażu nie będzie się nadawał? Od czego jest wypożyczalnia rowerów górskich?

Takich znajdziesz w Szczyrku całkiem sporo. Wypożyczysz tam nie tylko rower, ale również przydatne akcesoria, jak kask czy ochraniacze. Rower wypożyczysz dla siebie, jak i dla dziecka, dzięki temu nie musisz się martwić, że nie masz właściwego uchwytu, by na urlop zabrać wszystkie rowery. Pamiętaj, że planując jazdę rowerową po Szczyrku, musisz zawsze mieć przy sobie podręczną apteczkę butelkę wody i telefon alarmowy do serwisu rowerowego, by szybko zadzwonić w przypadku poważniejszej awarii na drodze.

Dodaj ogłoszenie