W zależności od sytuacji w danej szkole dyrektor zdecyduje czy będzie to kształcenie w formie stacjonarnej, czy z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
MEN, Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny przedstawiły swoje wytyczne dla szkół, które przyjmą uczniów.
Znalazły się w nich min. zalecenia, żeby w danej nie przebywało więcej niż 12 uczniów (w uzasadnionych przypadkach można zwiększyć liczbę dzieci o 2), w miarę możliwości do grupy byli przyporządkowani ci sami nauczyciele, zajęcia danej grupy powinny odbywać się w jednej Sali, w sali odległości pomiędzy stanowiskami dla uczniów powinny wynosić min. 1,5 m (1 uczeń – 1 ławka szkolna).
Część zaleceń dotyczy zasad higieny. Dla przykładu przy wejściu do budynku szkoły należy umożliwić skorzystanie z płynu dezynfekującego do rąk oraz zamieścić informację o sposobie jego użycia oraz obowiązku dezynfekowaniu rąk przez wszystkie osoby wchodzące do szkoły. Należy tam również umieścić numery telefonów do właściwej stacji sanitarno-epidemiologicznej, oddziału zakaźnego szpitala i służb medycznych oraz organów, z którymi należy się kontaktować w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych.
Wszyscy pracownicy szkoły w razie konieczności powinni być zaopatrzeni w indywidualne środki ochrony osobistej (jednorazowe rękawiczki, osłonę na usta i nos). W pomieszczeniach sanitarnohigienicznych należy wywiesić plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk – instrukcje.
Czytaj też: Jak będą wyglądały matury 2020 i inne egzaminy szkolne? Szef MEN Dariusz Piontkowski podał szczegóły
