Na najpopularniejsze dyscypliny i kierunki na studiach stacjonarnych I stopnia i jednolitych studiach magisterskich przed rokiem na uczelniach w naszym kraju było nawet ponad 30 chętnych na jedno miejsce. Liderem była wtedy informatyka społeczna, gdzie o jedno miejsce walczyło 30,4 kandydata, a dalej - koreanistyka, gdzie przypadało 30,1 zgłoszeń na miejsce.
Jeśli chodzi o najstarszą uczelnię w Polsce - Uniwersytet Jagielloński - największą popularnością przed rokiem cieszyła się psychologia na Wydziale Filozoficznym. Dla chcących rozpocząć studia na tym kierunku przygotowano 120 miejsc, a kandydatów zgłosiło się 2204. Przypadało więc 18,37 kandydata na jedno miejsce.
Ale zarówno na UJ, jak i na innych krakowskich uczelniach można też znaleźć w ubiegłorocznych statystykach kierunki, na które nie było tak trudno się dostać, bo o miejsce nie biło się nawet dwóch kandydatów. Więcej: były kierunki, w przypadku których nie zgłosiło się nawet... pół kandydata na miejsce.
Na Uniwersytecie Jagiellońskim np. zaledwie 0,30 kandydata na miejsce było przed rokiem na studia "kultura Rosji i narodów sąsiednich" na Wydziale Filologicznym. Na chętnych czekało 50 miejsc, ale zainteresowanych zgłosiło się zaledwie 15 osób. Ostatecznie studia te nie zostały uruchomione w roku akademickim 2023/2024, a na nowy rok już nawet nie jest na nie prowadzona rekrutacja. Jeszcze mniej chętnych w poprzednim naborze było na rosjoznawstwo na UJ - 0,29 kandydata na jedno miejsce (tylko 13 osób pomyślało o takim kierunku) i również te studia nie zostały uruchomione. Jak kwitują przedstawiciele uczelni, od momentu wybuchu wojny na Ukrainie spadło zainteresowanie studiami zajmującymi się tematem Rosji.
Ale nie tylko tego rodzaju kierunki nie są oblegane. Dużej konkurencji nie było przed rokiem w Krakowie także w przypadku części filologii, architektury krajobrazu czy np. budownictwa.
Pod kolejnymi slajdami w naszej galerii prezentujemy zestawienie takich kierunków studiów, przygotowane na podstawie informacji uzyskanych z siedmiu uczelni w Krakowie:
- UJ,
- Politechniki Krakowskiej,
- Uniwersytetu Rolniczego,
- Akademia Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha,
- Uniwersytetu Ekonomicznego,
- Akademii Sztuk Pięknych,
- oraz Uniwersytetu Ignatianum.
Wzięliśmy pod uwagę studia stacjonarne, I stopnia oraz jednolitych magisterskich, a więc te, na które startują osoby dopiero rozpoczynające swoją przygodę ze studiowaniem. Prezentujemy kierunki, dla których w ostatniej, zeszłorocznej rekrutacji odnotowano mniej niż 2 zgłoszenia na jedno miejsce.
Młodzi często pracują latem. Głównie bez umowy
