Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najpiękniejsze odmiany monstery, czyli monstera dziurawa, minima lub Adansona. Czym się charakteryzują i jak o nie dbać? [ZDJĘCIA]

Natalia Urzędowska
Natalia Urzędowska
Do tej pory odkryto aż 37 odmian monstery
Do tej pory odkryto aż 37 odmian monstery Fot. Pixabay
Monstera to jedna z najpopularniejszych roślin doniczkowych ostatnich lat. Naturalnie występuje w lasach tropikalnych, a swoją sławę zawdzięcza niezwykle oryginalnym, ogromnym, dekoracyjnym oraz dziurawym liściom. Co ciekawe, owocostany tego pochodzącego z Meksyku kwiatu są jadalne. Nie wszyscy wiedzą, że oprócz monstery dziurawej znajdziemy wiele innych, równie ciekawych odmian. Czym się różnią? Jak uprawiać i pielęgnować monsterę, aby pięknie rosła w naszym domu? Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje.

Monstera, czyli najpopularniejsza roślina ostatnich lat

Jak już wspomnieliśmy, monstera to roślina o niesamowicie dużych, lśniących liściach, na których z czasem tworzą się dziury. W naturalnym środowisku mają one za zadanie dopuścić jak najwięcej światła do rośliny oraz przepuścić krople deszczu. Oprócz tego jej dekoracyjny wygląd sprawił, że w ostatnich latach stała się niezwykle popularna. Nie dość, że zrobiła prawdziwą furorę jako tło zdjęć na Instagramie, to jej motyw pojawia się dosłownie wszędzie - na kubkach, ubraniach, materiałach papierniczych, plakatach, obrazach.

Do oryginalnego wyglądu monstery nawiązuje już sama nazwa. W języku angielskim nazywana jest „Swiss cheese plant”, co dosłownie oznacza roślina-szwajcarski ser. Z kolei łacińska Monstera deliciosa nawiązuje do bananowo-ananasowych, niezwykle smacznych owoców.

Co ciekawe - w naturalnych warunkach kwiat ten może osiągnąć ponad 10 metrów wysokości! Warto także zaznaczyć, że monstera, oprócz walorów wizualnych i smakowych, posiada także walory użytkowe. Otóż z powietrznych korzeni monstery wytwarzane są sznury, a następnie kosze.

Nie tylko monstera dziurawa

Jeśli chodzi o sławę i rozpowszechnienie, monstera dziurawa bez wątpienia zajmuje pierwsze miejsce na podium. Należy jednak zaznaczyć, że odkryto aż 37 gatunków tej rośliny. Różnią się one od siebie wielkością i kolorem liści, jak również szybkością wzrostu.

Oprócz monstery dziurawej do najpiękniejszych i najbardziej pożądanych odmian w Polsce należą:

  • Monstera Adansona
    podobnie jak monstera dziurawa posiada liście, które podziurawione są licznymi otworami, jednak jej pędy, niezwykle długie, wystają za doniczkę.
  • Monstera minima
    z kolei w tej odmianie liście są owalne i ostro zakończone. Jej maksymalna wielkość w doniczce to 150 cm.
  • Monstera obliqua
    niezwykle rzadka odmiana. Trudno znaleźć ją nawet w środowisku naturalnym, dlatego jest tak cenna i poszukiwana. Cechą charakterystyczną są liście dziurawe nawet w 90%.
  • Monstera Variegata
    nazywana jest inaczej monsterą plamistą. Kolekcjonerzy biją się o nią, ponieważ także jest trudna do zdobycia. W tym przypadku chodzi o przepiękne, zielono-żółte lub zielono-białe liście.

Pielęgnacja i uprawa monstery. Najważniejsze informacje

Mimo że monstera jest rośliną tropikalną, to znakomicie rośnie w polskich, domowych warunkach, ponieważ nie jest zbyt wymagająca, jeśli chodzi o uprawę.

  • Najbardziej optymalną temperaturą do uprawy monstery jest 20 stopni, jednak jest w stanie dobrze znieść wahania od 15 do 30 stopni Celsjusza. Przy zbyt niskiej temperaturze na liściach zaczną pojawiać się brązowe plamki.
  • Roślina nie potrzebuje dużej ilości światła, jednak w dobrze nasłonecznionym miejscu osiągnie większe rozmiary, a liście będą wyglądać zdecydowanie bardziej dekoracyjnie. Należy jednak unikać bezpośredniego padania promieni słonecznych na liście.
  • Dobrze znosi suche powietrze, a nawet niewielki kurz.
  • Dodatkowo monstera nie wymaga częstego podlewania, jednak w okresie letnim należy pamiętać o zraszaniu, aby nie dopuścić do zasychania końcówek liści. Czynność można powtarzać również zimą, gdy powietrze w pomieszczeniu jest suche.
  • Gdy roślina nieco urośnie, powinna być przesadzana co 2-3 lata. Należy przy tym używać ziemi do kwiatów doniczkowych, zawierającej kompost, torf, keramzyt, perlit lub piasek.
  • Aby monstera jeszcze lepiej się prezentowała, można używać nawozów do roślin z ozdobnymi liśćmi (raz na 2,5 tygodnia, od wiosny do późnego lata).
  • Warto również dodać, że monstera jest pnączem, co oznacza, że w środowisku naturalnym pnie się po drzewach. Tak więc aby w naszym domu roślina nie opadała, należy wesprzeć ją palikiem. Dobrze sprawdzi się ten zrobiony z włókien kokosowych.

Czy monsterę można jeść?

Wcześniej wspomnieliśmy, że owoce monstery posiadają bananowo-ananasowy smak. Są one jadalne, jednak roślina kwitnie zazwyczaj tylko w środowisku naturalnym. Wystąpienie owoców w Polsce, a więc w klimacie umiarkowanym, jest mało prawdopodobne.

W Meksyku owocostany monstery są prawdziwym przysmakiem, z którego wytwarza się napoje lub wina musujące.

Aby zobaczyć najpiękniejsze okazy różnych odmian monstery, przejdź do galerii zdjęć.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska