Narciarskie MŚ. Ebba Andersson złotą medalistką biegu na 30 km

OPRAC.:
Mateusz Ptaszyński
Szwedka wygrała bieg ze startu wspólnego na 30 km techniką klasyczną w narciarskich mistrzostwach świata w słoweńskiej Planicy. Srebrny medal zdobyła Norweżka Anne Kjersti Kalvaa, a brązowy Szwedka Frida Karlsson. Izabela Marcisz była 33.

Andersson od początku zaczęła budować przewagę nad rywalkami i ostatecznie dojechała do mety z czasem 1:22.18,0. Zacięta walka rozegrała się natomiast o drugie miejsce. Na ostatnich metrach srebro zapewniła sobie Norweżka, która była wolniejsza od zwyciężczyni o 53,0 s, a trzecią Szwedkę Karlsson wyprzedziła zaledwie o 1,2 s.

To drugie indywidualne złoto Andersson w mistrzostwach świata w Planicy - wcześniej wygrała bieg łączony na 15 km, ma także brąz w biegu na 10 km techniką dowolną i w sztafecie. Dwa lata temu w Oberstdorfie wywalczyła złoty krążek w sztafecie i dwa brązowe - w biegu łączonym na 15 km i w biegu na 10 km techniką dowolną. W dorobku ma również złoty medal w sztafcie z Seefeld w 2019 roku i srebro w sztafecie z Lahti w 2017 roku.

Szwedki zdominowały imprezę w Planicy - w sumie zdobyły 11 medali z 18 rozdanych w biegach narciarskich kobiet, w tym cztery złote, trzy srebrne i cztery brązowe.

Marcisz, jedyna Polka w stawce, na początku trasy plasowała się na 32. miejscu, które utrzymała praktycznie do końca - do mety dojechała jako 33. ze stratą 10.35,6 do triumfatorki.

Mistrzostwa świata w Planicy potrwają do niedzieli i zakończą się biegiem mężczyzn na 50 km techniką klasyczną.