FLESZ - Odmówili udziału w Narodowym Spisie Powszechnym. Zapłacą

"W związku z pytaniami dotyczącymi odmów udziału w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 informuję, że w przypadku gdy respondent definitywnie odmawia realizacji obowiązku spisowego, urzędy statystyczne w województwach przygotowują odpowiednie wnioski i składają zawiadomienie o popełnieniu wykroczenia na policję. Dotychczas złożonych zostało blisko 80 wniosków. Urzędy przygotowują na bieżąco kolejne wnioski do przekazania policji. Obowiązek udziału w spisie wynika z ustawy o statystyce publicznej, a za odmowę udziału w badaniu zapis ustawy wskazuje karę grzywny" - czytamy w komunikacie Karoliny Banaszek, rzecznika prasowego Prezesa GUS.
Postanowiliśmy sprawdzić, jak spisuje się nasz region. Jak informuje nas Karolina Banaszek, do tej pory w Małopolsce nie zanotowano zawiadomień na policję związanych z odmową udziału w spisie.
W krakowskim Urzędzie Statystycznym informują, że do tej pory w województwie małopolskim spisało się ponad 1 mln 600 tys. mieszkańców, czyli blisko 50%, co stanowi wynik na poziomie średniej krajowej. W samym Krakowie, spisało się 392 tys. osób, z czego 83% przez Internet.
Jak informuje nas Agnieszka Szlubowska, dyrektor Urzędu Statystycznego w Krakowie, najlepiej spisują się gminy takie jak Dobra, gdzie spisało się 85% mieszkańców, następnie Jordanów z odsetkiem wynoszącym 84% spisanych oraz Bolesław w powiecie dąbrowskim i Sułoszowa, gdzie spisało się po 83% mieszkańców. W stosunku do danych z czerwca br., jest to poprawa rzędu 15-20%.
Niestety są gminy, w których rezultaty nie są tak zadowalające. Są to m.in Racławice i Zator, gdzie odsetek spisanych mieszkańców wynosi 27%, Spytkowice z odsetkiem wynoszącym 29% spisanych, Szaflary z 31% spisanych, czy Zakopane z rezultatem wynoszącym 33% spisanych. Mając na względzie czerwcowe dane, gminy takie jak Zator i Spytkowice poprawiły wynik zaledwie o kilka punktów procentowych, co oznacza, że muszą realizację obowiązku spisowego przyśpieszyć.
- Obowiązku spisowego można dopełnić samodzielnie drogą internetową na stronie spis.gov.pl, w gminnym punkcie spisowym, dzwoniąc na numer infolinii spisowej: 22 279 99 99, czy przekazując dane rachmistrzom spisowym - przypomina Agnieszka Szlubowska, dyrektor Urzędu Statystycznego w Krakowie.
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 potrwa do 30 września. Udział w nim jest obowiązkowy, a za odmowę wzięcia w nim udziału grozi kara grzywny w wysokości do 5 tys. złotych.
- Wiele osób myśli, że wciąż ma jeszcze czas, bo termin realizacji obowiązku spisowego mija 30 września. Przypominamy jednak, że gdy skontaktuje się z nami rachmistrz spisowy, nie możemy mu odmówić udzielenia odpowiedzi. Możemy natomiast umówić się z nim na inny, dogodny termin wywiadu - tłumaczy Agnieszka Szlubowska.
Warto mieć na uwadze, że w przypadku podania nieprawdziwych danych, prócz grzywny respondent może otrzymać również karę 2 lat pozbawienia wolności.