Miejsce niezwykłe - Gmina Uście Gorlickie
Typ iście turystyczny, bo Uście jest malowniczo położoną największą w powiecie gorlickim gminą. Jej sercem jest Wysowa-Zdrój. Na gości czeka park wodny i Pijalnia Wód Mineralnych w Wysowej. Niezwykłymi atrakcjami są Stadnina Koni Huculskich w Regietowie, cerkwie w Kwiatoniu i Brunarach oraz cmentarze z pierwszej wojny światowej na Beskidku i Rotundzie. Uście Gorlickie jest też wyjątkowe pod względem wielokulturowości i wielowyznaniowości. Mieszkają tutaj przedstawiciele dziewięciu wyznań - rzymokatolicy, grekokatolicy, prawosławni, zielonoświątkowcy, adwentyści dnia siódmego, buddyści, świadkowie Jehowy, syjoniści, ewangelicy.
Gontyna z Łużnej atrakcją turystyczną
Celnie zauważona przez Czytelników duma Łużnej i całego Gorlickiego. 25-metrowa drewniana budowla, górująca nad wzgórzem Pustki widoczna jest z drogi wojewódzkiej 977. Obiekt odbudowany na 100-lecie bitwy gorlickiej po pożarze 29 czerwca 1985 roku zgodnie z oryginalnym projektem słowackiego architekta Dusana Jurkovica. Pierwszy powstał w 1917 roku w czasie budowy cmentarza.
Lato z operą Wydarzeniem roku w Małopolsce
Niepierwszy raz Stadnina Koni Huculskich w Regietowie staje w szranki w Wielkim Odkrywaniu Małopolski. Tym razem zgłoszenie dotyczy Lata z operą. Od siedmiu lat w każdy drugi weekend lipca stadnina staje się miejscem niezwykłym. Widzowie zasiadają pod gołym niebem przed sceną, na której występują znani artyści Opery Narodowej w Warszawie i Teatru Wielkiego w Łodzi. Jutro na regietowskiej scenie z "Baronem cygańskim" wystąpi blisko 150 artystów z pełną orkiestrą Romantica.
Smacznie i z tradycją w Starym Dworku
Na rynku są krótko, a już zostali docenieni. Firma na rynku restauracyjnym zaistniała Starym Dworcem w Zagórzanach, a dobre tradycje kulinarne, tradycyjną pogórzańską kuchnię przeniosła właśnie do Starego Dworku w Szymbarku. Na potrzeby gości powstały dania związane z historią regionu i tutejszą tradycją kulinarną.
Biawena zgłoszona w kategorii W Gościnie
I znów zgłoszenie z gminy Uście. Trudno się dziwić, bo Ośrodek Uzdrowiskowy Biawena po remoncie stał się pięknym i wygodnym miejscem na nocleg i wypoczynek. Oferuje do dyspozycji klientów 190 miejsc w pokojach: 1-, 2-, 3- i 4-osobowych, studiach oraz w apartamentach. Dodatkowo dostępna jest doskonale wyposażona baza zabiegowa - m.in. masaże klasyczne, elektroterapia, hydroterapia, kriosauna, basen rehabilitacyjno-rekreacyjny.
Skrawek nieba - Chatą z klimatem
Zgłoszony w kategorii Chata z klimatem "Skrawek Nieba" to gospodarstwo agroturystyczne położone w Łosiu. W domu znajdują się komfortowe pokoje z pełnym węzłem sanitarnym, kuchnia z piecem chlebowym i jadalnią, salon, zadaszona weranda. Gospodarstwo ma ofertę warsztatów edukacyjnych dla dzieci.
Małopolska Osobowość Turystyki - dwa typy
Nie dziwi zgłoszenie Jana Hyry, przewodnika po cerkwi w Kwiatoniu. Jego przygoda z cerkwią trwa od 1988 roku. W 2013 roku cerkiew odwiedziło 26 tysięcy osób, w majowy trzydniowy weekend przyjechało ponad trzy tysiące zwiedzających. Każdemu poświęca tyle czasu, ile potrzebują. Drugą zgłoszoną w tej kategorii postacią jest Włodzimierz Kubiak, wiceprezes Zarządu Uzdrowiska Wysowa S.A., z Wysową związany od 2012 roku, gdy Ministerstwo Skarbu Państwa sprywatyzowało Uzdrowisko. Zarówno Biawena, jak i Beskid, i Rozlewnia Wód Mineralnych stały się oczkiem w głowie prywatnego przedsiębiorcy.
Przewodnik turystyczny - kobieta i mężczyzna
Maria Świder, przewodniczka górska, miejska, na co dzień pokazuje kuracjuszom najbardziej tajemnicze zakątki Wysowej. Swoją przygodę z górami rozpoczęła 40 lat temu w tarnowskim kole PTTK. Wielokrotnie pokonała wszystkie pasma górskie w kraju, a szczególnie upodobała sobie Beskid Niski. Jest pilotem wycieczek w kraju, strażnikiem ochrony przyrody.
Drugi zgłoszenie dotyczy Andrzeja Piecucha , przewodnika, pilota wycieczek krajowych i zagranicznych. W Gorlickiem znany jest przede wszystkim jako autor szeregu publikacji. Większość z nich dotyczy kultury, tradycji i historii Gorlickiego. Pierwszą wydał dwadzieścia dwa lata temu. Była to praca zbiorowa "Opuszczone wsie ziemi gorlickiej". Potem były broszury "Szlakiem bitwy gorlickiej" i "Panoramy Beskidu Gorlickiego" i kolejno "Nad Sękówką" cztery części "Szlakiem małej i dużej architektury sakralnej w gminie Uście Gorlickie", "Gorlicka ósemka", "O przygranicznych kontaktach polsko-słowackich", wydał album "Łemkowskie cerkwie" i "Cmentarze z I wojny światowej w Beskidzie Niskim".
