https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nauczyciele Roku: Zmiany w edukacji za szybko

Paulina Marcinek-Kozioł
Sejm odrzucił wniosek Platformy Obywatelskiej o wyrażenie wotum nieufności wobec minister Anny Zalewskiej.
Sejm odrzucił wniosek Platformy Obywatelskiej o wyrażenie wotum nieufności wobec minister Anny Zalewskiej. fot. Marek Szawdyn; Wideo: TVN24, X-News
Dziewięcioro Nauczycieli Roku, w tym tarnowianin Marcin Zaród napisało list do minister edukacji narodowej. Krytykują szykowaną reformę szkolnictwa.

Sejm odrzucił wczoraj wniosek o wotum nieufności dla minister edukacji narodowej Anny Zalewskiej. Jej odwołania domagała się Platforma Obywatelska, która podważa zasadność reformy szkolnictwa przygotowanej przez rząd, w tym likwidacji gimnazjów.

Niezadowolenie co do sposobu wprowadzania zmian w polskiej oświacie przedstawiło także w liście otwartym do szefowej Ministerstwa Edukacji Narodowej dziewięcioro Nauczycieli Roku (zwycięzcy konkursu organizowanego przez redakcję „Głosu Nauczycielskiego” i MEN). Podpisał się pod nim również Marcin Zaród z Tarnowa (Nauczyciel Roku 2013).

- Sposób wprowadzania reformy jest dla nas niedopuszczalny i nie służy na pewno dobru uczniów, którzy nie wiedzą teraz, czy pójdą do klasy siódmej czy do gimnazjum - mówi.

Pismo składa się z wielu pytań, które autorzy chcieli zadać bezpośrednio podczas ostatniej gali wręczenia nagród „Nauczyciel Roku 2016”. Jednak próba rozmowy zakończyła się fiaskiem, ponieważ ani minister Zalewskiej, ani jej zastępcy tam nie było. Najlepsi w kraju pedagodzy apelują do MEN o propozycje zmian osadzonych w realiach ekonomicznych i naukowych oraz o wprowadzanie ich w tempie pozwalającym na profesjonalne przygotowanie.

Nauczyciele mają żal do ministerstwa, że zapowiadana reforma nie została skonsultowana ze środowiskiem ludzi, którzy znają się na edukacji i są na bieżąco z jej najnowszymi trendami światowymi. Uważają, że może ona zaprzepaścić to, co udało się do tej pory osiągnąć, a nawet spowodować opóźnienia w rozwoju polskiej szkoły.

- Cała uwaga zostanie skierowana na ustalenia organizacyjne, a nie na to, co jest najważniejsze, czyli poprawienie jakości edukacji - wyjaśnia Marcin Zaród.

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

n
nauczyciel
Za wolno to wszystko idzie ,a nie za szybko.PIS powinien pogonić to lewactwo ze szkół zaraz po objęciu władzy,teraz miałby spokój.Gimnazja powinny być zlikwidowane już od września tego roku,natomiast ci tzw nauczyciele roku na czele z tym Zarodem to wielka ściema.Ten nauczyciel ,który naprawdę pracuje nie ma czasu na fajerwerki,dlatego albo praca albo reklama.Nie wszystko złoto co się świeci!!!!!!!!!!
ś
św.NH
Na szybko to tylko kasztany PEŁO z ognia. Każdy ma na tym zyskać a nie stracić.
n
nauczyciel od 1984 roku
"Nauczyciele mają żal do ministerstwa, że zapowiadana reforma nie została skonsultowana ze środowiskiem ludzi, którzy znają się na edukacji i są na bieżąco z jej najnowszymi trendami światowymi. " tyle cytat. A to proszę z kim niby konsultowano zmiany w edukacji. Jeżeli od co najmniej 10 lat mówi się o konieczności likwidacji gimnazjum. I każdy w Polsce nawet bez telewizora, gazety i internetu wie, ze takie zmiany są wprowadzane. Nie powinni się temu dziwić nauczyciele, zwłaszcza nagrodzeni. Jeżeli się dziwią to znaczy, ze nie ogarniają swą świadomością więcej niż własne podwórko. Za co zatem zostali nagrodzeni ??. A może oczekują, że każdy, dosłownie KAŻDY nauczyciel w Polsce będzie pytany o swoje zdanie na ten temat. Dyskusja toczyła się za rządów PO przez lata i nawet Broniarz nie powinien teraz tej reformy krytykować. Sam kiedyś z całym związkiem zawodowym był za likwidacją gimnazjum, I gdyby wprowadzała tę reformę Platforma byłby oczywiście za i podnosił za obie ręce do góry. Podobnie jest z reformą szkolnictwa zawodowego - wypracowana przez specjalistów przez ostatnie lata na wzór szkolnictwa w Unii, zwłaszcza w Niemczech. I to także wypracowali specjaliści w czasach PO. Jakakolwiek krytyka tej reformy jest czystą obłudą i warcholstwem.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska