Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nawojowa. Szkoła z tytułem kuźni talentów kulinarnych [WIDEO, ZDJĘCIA]

Stanisław Śmierciak
fot. Stanisław Śmierciak
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Nawojowej we wtorek zyskał miano kuźni talentów kulinarnych nadany przez Stowarzyszenie Kucharzy Polskich.

WIDEO: Szkoła z Nawojowej z tytułem kuźni talentów kulinarnych

Autor: Stanisław Śmierciak, Gazeta Krakowska

Halina Owsianka z kl III d Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych jest uradowana, że od wtorku jej szkoła w Nawojowej ma status "kuźni talentów kulinarnych".

- Jestem pewna, że kiedy już będę absolwentką takiej szkoły łatwiej znajdę pracę - mówi uczennica. - Ten certyfikat nie jest bowiem etykietką bez pokrycia. Jesteśmy jednym z niewielu "gastronomów" w Małopolsce, który zapewnia młodym praktyki w restauracjach i hotelach Londynu. Ja w stolicy Wielkiej Brytanii byłam w "Hotelu 55". Szefem kuchni, o specjalności japońskiej, był pan Nyagi. Rzeczywiście gotowaliśmy i serwowaliśmy różne dania.

Nadanie Zespołowi Szkół im. Witosa w Nawojowej prestiżowego tytułu, a szkoła ta jest piątą placówką edukacyjną w kraju wyróżnioną takim certyfikatem przez Stowarzyszenie Kucharzy Polskich, było okazją do podpatrywania pracy mistrzów. W warsztatach szkolnych swe popisowe dania przygotowywali znakomici szefowie kuchni - członkowie Zarządu Stowarzyszenia Kucharzy Polskich specjalnie przybyli na to szkolne święto aż z Gdańska.

Prezes Krzysztof Szulborski szykował roladki z piersi kurczaka faszerowane mięsem z piersi kurczaka z ziołami. Wiceprezes Andrzej Ławniczak gotował zupę bursztynową (z dorsza i pstrąga w marynacie z bursztynu) z morszczynem czyli glonami bałtyckimi zamiast makaronu. Krzysztof Wierzba w owocach i warzywach rzeźbił elementy dekoracji stołów.

Swymi umiejętnościami kulinarnymi popisywali się także uczniowie nawojowskiej szkoły. - Mamy prawie trzystu uczniów, a w tym gronie sześćdziesiąt procent to przyszli gastronomicy - wyjaśnia Krzysztof Ślipek, dyrektor szkoły. Staramy się, by zdobyli nie tylko wiedzę teoretyczną, ale i umiejętności praktyczne.

Skutecznie, skoro w minionym roku szkolnym egzaminy zawodowe znakomicie zdali wszyscy, którzy kończyli naukę. Liczne też jest grono młodych, z sukcesami w ogólnopolskich olimpiadach żywieniowych oraz konkursach kucharskich kelnerskich, barmańskich.

Do dobrego kształcenia młodych gastronomików przyczynia się wejście nawojowskiej szkoły w "małopolską chmurę edukacyjną". Dzięki temu uczniowie nie opuszczając Nawojowej, m.in. uczestniczą w zajęciach, których część odbywa się w Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Wyniki szkolnych eksperymentów na bieżąco komentują naukowcy porównują z własnymi badaniami prowadzonymi równolegle w uczelni.

Teresa Sandecka od 20 lat uczy zawodu przyszłych gastronomików. Ma także doświadczenie w prowadzeniu własnej restauracji. Wczoraj nie kryła zadowolenia, że młodzi gastronomicy ze szkoły, w której uczy, znakomicie radzą sobie na trudnym runku pracy.

- Nasz absolwent Tomasz Prusak prowadzi restaurację w pensjonacie "Małopolanka, który jest z najbardziej eksponowanym punkcie Krynicy-Zdroju, przy deptaku - mówi Teresa Sanecka. - Dawid Leśnik dba o podniebienia klientów restauracji hotelu "Qubus" w Krakowie. Konrad Ogórek natychmiast po zakończeniu nauki został szefem punktów gastronomicznych Subway na Sądecczyźnie. Grzegorz Zomber nie wyjechał z Nawojowej i tu założył własną, całkiem sporą, firmę cukierniczą.

Miana Kuźni Talentów Kulinarnych szkolnej społeczności gratulowali wczoraj m.in. starosta nowosądecki Marek Pławiak i Zbigniew Czepelak, dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu, które szkołę w Nawojowej prowadzi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska