https://gazetakrakowska.pl
reklama
18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nazwa Azotów teraz bez Tarnowa i Mościc

Andrzej Skórka
W siedzibie spółki jest już zmienione logo. Za tydzień nowa nazwa zostanie wpisana do statutu
W siedzibie spółki jest już zmienione logo. Za tydzień nowa nazwa zostanie wpisana do statutu Andrzej Skórka
Największy pracodawca w regionie jeszcze w tej chwili nosi oficjalną nazwę Zakłady Azotowe w Tarnowie-Mościcach SA. Ale zmieni ją na Grupa Azoty SA. Powód? Ustępstwa na rzecz przejmowanych spółek z Kędzierzyna, Polic, a przede wszystkim Puław. Taki zabieg podsyca jednak obawy przed przenosinami centrali firmy do Warszawy. Zarząd zapewnia, że Azoty nie opuszczą Tarnowa. Nieoczekiwana propozycja zmiany nazwy to jedna z kilku zaplanowanych korekt zapisów w statucie firmy, która w ciągu pięciu ostatnich lat urosła do roli giganta europejskiej chemii. Prezes Jerzy Marciniak określa ją mianem kompromisu.

- Taka nazwa ustalona została podczas rozmów przed rozpoczęciem procesu konsolidacji z zakładami w Puławach - mówi.
Wśród kluczowych akcjonariuszy ewentualna zmiana "szyldu" emocji jednak nie wywołuje. Co innego w Tarnowie, gdzie od kilku miesięcy głośno wyraża się obawy przed możliwą przeprowadzką zarządu Azotów do Warszawy.

- Naciskają na takie rozwiązanie w Puławach, gdzie nie do końca pogodzono się z rolą spółki przejmowanej przez Tarnów. Wszystko zależy od stanowiska ministra skarbu - mówi nam nieoficjalnie jedna z osób w branży. Co przeprowadzka mogłaby oznaczać dla Tarnowa? Siedzibą Azotów nadal pozostawałby Tarnów, więc podatki, tak jak do tej pory, płacone byłyby tutaj.

- To największy pracodawca, podatnik, mecenas wielu wydarzeń sportowych, a także kulturalnych - mówił o Azotach w czwartek prezydent Ryszard Ścigała, honorując spółkę tytułem Ambasadora Tarnowa.

Po przeniesieniu do stolicy - to właśnie o liczony w milionach złotych rocznie mecenat byłoby Tarnowowi znacznie trudniej.
- Tym bardziej że momentalnie pojawiliby się chętni do objęcia stanowisk w zarządzie, niezwiązani wcześniej z firmą ani z miastem - dodaje inny z naszych rozmówców.

Jerzy Marciniak zachowuje duży dystans do takich rozważań. - Każda spółka w każdym momencie może zostać ulokowana w dowolnym miejscu, ale w naszym przypadku takie zagrożenie jest znikome. Nikt nie rozważa nawet takiej możliwości - podkreśla.

W ocenie Wojciecha Żurawskiego, ekonomicznego korespondenta agencji Reuters, firma może się zdecydować na uruchomienie w stolicy biura zajmującego się sprawami biznesowymi. - W sytuacji spółki nic by to jednak nie zmieniło - dodaje. Zmiany w statucie miały być głosowane podczas wczorajszego nadzwyczajnego walnego zgromadzenia akcjonariuszy Azotów. Krótko jednak po rozpoczęciu posiedzenia, na wniosek przedstawicieli skarbu państwa, zarządzono tygodniową przerwę w obradach. Kolejne "walne" odbędzie się 15 marca.

Dawniej też zmieniano szyld...
85-letnia historia spółki zaczęła się od nazwy Państwowa Fabryka Związków Azotowych. W latach 30. XX wieku zmieniono ją na Zjednoczone Fabryki Związków Azotowych w Mościcach i Chorzowie. W latach PRL najdłużej obowiązywała nazwa Zakładów Azotowych im. Feliksa Dzierżyńskiego w Tarnowie. Po transformacji patron zniknął, a w nazwie pojawiły się Mościce.

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Komentarze 9

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

J
Joszo
Dla Ciebie chodzi o układy i układziki. A może chodzi po prostu o to, żeby nowa grupa chemiczna miała ręce i nogi i żeby jako tako funkcjonowała. Bo to gdzie skąd będzie zarządzania ma kluczowe znaczenie, tak samo jak się będzie nazywać, tam samo jak to kto będzie pełnił funkcję prezesa. I tutaj pewnie żadne Puławy nie muszą mieć nic do gadania - rynek zweryfikuje kto na tej konsolidacji skorzysta więcej.
s
szymek
ty sie o puławy aż tak nie martw, bo ostatnie wyniki finansowe puław pokazują, że radzą sobie mimo dekoniunktury bardzo dobrze :) lepiej zobacz co w tarnowie się dzieje
k
kadek
martinoff ma sto procent racji - tak duży koncern, który zamierz podbijać świat, to powinien mieć siedzibę w warszawie, bo to usprawni komunikację z poszczególnych zakładów do centrum decyzyjnego - przecież dzisiaj koszty dojazdów z gdańska, polic, puław, kędzierzyna do tarnowa są mega duże
J
Jan A. Strusiński
I tak mi się przypomniało. Proponuję po tych wszystkich zmianach na "lepsze", postawić tablicę upamiętniającą istnienie Tego zakładu. Tytuł: Tu były Zakłady Azotowe im. Feliksa Dzierżyńskiego. Zatrudniały w porywach 20 tysięcy ludzi. Przy Zakładach działał klub sportowy Unia z sekcjami: żużlową, piłki nożnej, lekkiej atletyki, pływania i (dopisać jakie jeszcze) z pełnym zapleczem sprzętowym i trenerskim". Możnaby jeszcze kilka nazwisk. Tak, dla potomnych. Bo za kilka lat ludzie będą myśleć, że w Unii był tylko żużel, albo haś (chaś), jak mówią w mojej wsi.
J
Jan A. Strusiński
Mościcki, Anioł i Opałko w grobach się przewracają. No, ale cośta chcieli to mota. Po co było burzyć baraki i stawiać bloki,technika, internaty, hale sportowe, pływalnie. Niechby sobie ludkowie żyli po bożemu, bez stresów, marzeń o lepszym życiu. A chcieliby coś zmienić na lepsze, to na saksy, za wodę i tam zasuwać, a tu żyć jak paniska za dulary. I tak trzymać i nie popuszczać - jak mawiał nasz rodak.
D
Dolot Listonosz Pat
a co to jest Sącz, jakaś bajkowa postać? Nie oglądałem tej kreskówki...
m
martinoff salon24.pl
Dobrze wam tak. Niech przeniosą siedzibę i podatki do Warszawy. Niby czemu Puławy i Police mają do Tarnowa jeździć jak mają bliżej do stolicy?
Przestaniecie wtedy się wywyżsszać przed Sączem jak zostaniecie pipidowką przy autostradzie ;-)
Macie swojego Grada i reformy PO;-)
D
Dolot
Rozumiem, że i "Puławy" znikną z nazwy puławskich azotów?
k
kszak
Śmieszne są te przepychanki, siedziba tam a nie tam, zmiany nazwy itd. Przecież to właściciel decyduje. Skoro skarb państwa chce coś zmienić mając odpowiednią większość to co takie przejmowane Puławy maja do gadania. Oczywiście nasze ministerialne chucherka mogą zostać przekonane do zachowania się w odpowiedni zbieżny z oczekiwaniami wpływowych osobników. Ale tu już wchodzą w grę układy, układziki, machloje i "machlojki", no i zawsze ktoś bogaty będzie bogatszy.

Wybrane dla Ciebie

Koncerty z okazji 100-lecia Parafii Matki Bożej Zwycięskiej w Krakowie

Koncerty z okazji 100-lecia Parafii Matki Bożej Zwycięskiej w Krakowie

"Od świtu do świtu". Znamy szczegóły tegorocznych Wianków!

"Od świtu do świtu". Znamy szczegóły tegorocznych Wianków!

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska