Laboratorium Kryminalistyczne KWP w Poznaniu otrzymało najnowocześniejszą linię badawczą do badań genetycznych w ramach projektu NEMESIS - mówi Iwona Liszczyńska z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. - Dzięki temu możliwe będzie stworzenie metodyki i algorytmu przeprowadzania badań w sprawach przestępstw na tle seksualnym, poznanie dostępnych metod ujawniania śladów biologicznych oraz zastosowanie automatyzacji w badaniach.
Projekt umożliwia także wymianę informacji na temat grup przestępczych oraz nawiązanie kontaktów międzyinstytucjonalnych. Wdrażana obecnie w poznańskim Laboratorium Kryminalistycznym technologia separacji komórek jest jedyną w Polsce. Oprócz poznańskiej Policji jest wykorzystywana przez śledczych tylko w 5 krajach na całym świecie; Stanach Zjednoczonych, Chinach, Niemczech, Szwajcarii i Włoszech.
Nazwa projektu - Nemesis - nawiązuje do greckiej bogini zemsty, sprawiedliwości i przeznaczenia.
Policja zapewnia, że innowacyjne urządzenia - separator komórkowy, koncentrator komórkowy, automat do ekstrakcji DNA, wirówki z chłodzeniem i rotorem horyzontalnym oraz homogenizator ultradźwiękowy - już trafiły do pracowni genetycznej Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Poznaniu. Sprzęt ten wykorzystuje unikatową technologię separacji komórek: genetyk może oznaczyć dokładny profil DNA sprawcy, posiadając bardzo skąpą ilość materiału biologicznego, przy czym przeprowadzona analiza nie skutkuje jego utratą.
Linia badawcza umożliwia także określenie profili DNA poszczególnych osób w mieszaninie krwi, nasienia, mieszaninach różnych rodzajów komórek, z jednoczesnym wskazaniem z jakiego typu komórki badane DNA pochodzi. Możliwość takiego rozróżnienia jest szczególnie przydatna np. w badaniach spraw zgwałceń z udziałem kilku sprawców. Do tej pory możliwości identyfikacyjne w tego typu przestępstwach były bardzo ograniczone.
- Dzięki zaangażowaniu pomysłodawczyni projektu – dr inż. Natalii Rogalskiej-Niżnik, genetykowi z poznańskiego Laboratorium Kryminalistycznego, Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu uzyskała dofinansowanie na realizację projektu w ramach programu Norweski Mechanizm Finansowy na lata 2014-2021 - dodaje Iwona Liszczyńska. - Projekt realizowany jest w porozumieniu z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Centrum Projektów Europejskich MSWiA. Całkowita wartość projektu wynosi 2 322 000 zł, z czego 1 973 700 zł to dofinansowanie ze środków norweskich.
8 najbardziej niebezpiecznych dróg w Polsce. Tu jest najwięc...
