Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie daj się infekcjom. Zaszczep się przeciwko grypie i Covid-19. Poradnik małopolskiego NFZ

Redakcja
W tym sezonie infekcyjnym przeciwko grypie można zaszczepić się w wybranych placówkach medycznych – m.in. przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej – oraz aptekach. By przyjąć preparat, niezbędna jest recepta.
W tym sezonie infekcyjnym przeciwko grypie można zaszczepić się w wybranych placówkach medycznych – m.in. przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej – oraz aptekach. By przyjąć preparat, niezbędna jest recepta. fot. pixabay
W Małopolsce preparat chroniący przed grypą można przyjąć w 432 punktach – placówkach medycznych i aptekach. Szczepionka jest bezpłatna dla seniorów 75+ i kobiet w ciąży.

Dane Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny pokazują, że tylko w pierwszym tygodniu listopada do lekarzy w Małopolsce z objawami grypy zgłosiło się ponad 7,6 tys. pacjentów. W październiku w naszym regionie odnotowano ponad 37 tys. zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę – w dużej mierze wśród najmłodszych dzieci.

Grypa - co warto wiedzieć?

Grypa jest zakaźną chorobą wirusową, która łatwo rozprzestrzenia się m.in. drogą kropelkową oraz przez kontakt ze skażonymi powierzchniami. Szacuje się, że jeden chory zaraża średnio cztery osoby ze swojego bliskiego otoczenia. A wirusa może roznosić już 1-2 dni przed pojawieniem się pierwszych objawów choroby.

Grypa - dlaczego warto się zaszczepić?

Eksperci nie mają wątpliwości – szczepienia przeciwko grypie zmniejszają ryzyko zachorowania, a jeśli do niego dojdzie, chronią przed ciężkim przebiegiem infekcji i jej groźnymi powikłaniami, na które szczególnie są narażeni m.in. seniorzy, przewlekle chorzy czy kobiety w ciąży. Optymalny moment, by skorzystać z takiej profilaktyki, to okres od września do grudnia. W naszym kraju szczyt zachorowań na grypę notuje się bowiem w pierwszym kwartale roku.

W tym sezonie infekcyjnym przeciwko grypie można zaszczepić się w wybranych placówkach medycznych – m.in. przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej – oraz aptekach. By przyjąć preparat, niezbędna jest recepta.

Dla kogo bezpłatne szczepienie?

Dla kobiet w ciąży oraz seniorów po 75. roku życia szczepionka jest bezpłatna. Z częściową refundacją mogą ją kupić (zgodnie z zakresem wskazań refundacyjnych dla poszczególnych preparatów) m.in. rodzice dzieci od ukończenia 6. miesiąca życia, osoby w wieku 18-65 lat narażone na ryzyko powikłań pogrypowych oraz seniorzy w wieku 65-74 lata. Decyzję o wysokości dopłaty podejmuje osoba wystawiająca receptę.
Dla pozostałych osób szczepionka przeciwko grypie jest płatna. Pacjent pokrywa koszt preparatu, natomiast Narodowy Fundusz Zdrowia płaci za kwalifikację do szczepienia oraz jego wykonanie.

W Małopolsce do realizacji szczepień przeciwko grypie zgłosiły się 432 punkty.
Ich pełna lista jest dostępna na stronie www.nfz-krakow.pl. Dorośli mogą wybrać dowolny – np. jedną z wielu szczepiących aptek. Dzieci muszą przyjąć preparat w placówce medycznej. W ich przypadku kwalifikację przed szczepieniem wykonuje bowiem lekarz.

Pamiętajmy też o szczepieniu przecie COVID-19

Preparat chroniący przed grypą można przyjąć jednocześnie z innym – np. drugą dawką przypominającą szczepienia przeciwko COVID-19. Obecnie na kolejne „ukłucie” mogą zgłosić się wszystkie osoby po 12 roku życia, które pełen cykl szczepienia i pierwszą dawkę przypominającą mają już za sobą, a od ich ostatniej wizyty w punkcie szczepień minęły co najmniej trzy miesiące. Skierowania dla nich zostały wystawione automatycznie. Do szczepień czwartą dawką są stosowane preparaty o zaktualizowanym składzie dla wariantu Omikron.
Z kolei najmłodsze dzieci w wieku 5-11 lat mogą zgłaszać się na pierwsze szczepienia przypominające. Są one wykonywane specjalną, pediatryczną dawką preparatu, po upływie sześciu miesięcy od ostatniego ukłucia, a kwalifikację najmłodszych do szczepienia przeprowadza lekarz.

Gdzie się zaszczepić przeciwko COVID-19?

W Małopolsce szczepienia przeciwko COVID-19 są wykonywane w ponad 740 punktach. To nie tylko przychodnie czy szpitale, ale również apteki i galerie handlowe. Mapa wszystkich punktów szczepień wraz z adresami i numerami telefonów jest dostępna na stronie gov.pl/szczepimysie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska