Rak szyjki macicy rozwija się nierzadko przez wiele lat, dając początkowo niewiele objawów lub nie dając ich wcale. To właśnie ten bezobjawowy okres jest najbardziej zwodniczy – kobieta może nie zdawać sobie sprawy z toczącego się procesu chorobowego. Tymczasem, jak zgodnie podkreślają ginekolodzy, jeśli zmiany przedrakowe zostaną wykryte odpowiednio wcześnie, szanse na całkowite wyleczenie sięgają niemal 100%.
– Rak szyjki macicy to choroba, której można w dużej mierze zapobiec dzięki regularnym badaniom i świadomości profilaktycznej. Niestety, w Polsce co roku diagnozuje się około 3000 nowych przypadków, a wiele kobiet trafia do lekarza zbyt późno, co znacząco utrudnia skuteczne leczenie. Dlatego tak ważne jest, abyśmy wspólnie działali na rzecz wczesnego wykrywania i edukacji – to klucz do zmniejszenia liczby zachorowań i poprawy zdrowia kobiet - podkreśla dr Paweł Gruszecki, ginekolog – onkolog ze Szpitala na Klinach.
Regularne badania mogą wyłapać nawet najmniejsze nieprawidłowości
Regularna cytologia pozwala zdiagnozować stan szyjki macicy na bardzo wczesnym etapie, wyłapując nawet najmniejsze nieprawidłowości. Badanie zajmuje zaledwie kilka minut i jest całkowicie bezpieczne.
Lekarze zalecają, by kobiety wykonujące badania profilaktyczne zgłaszały się na cytologię co najmniej raz na trzy lata (od 25. roku życia lub wcześniej, jeśli rozpoczęły współżycie). Z kolei w razie wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości, lekarz może zlecić częstsze badania kontrolne bądź dalszą diagnostykę.
Niezwykle istotnym elementem prewencji jest również szczepienie przeciwko HPV (wirusowi brodawczaka ludzkiego). To właśnie najbardziej onkogenne typy tego wirusa (m.in. HPV 16 i 18) odpowiadają za ponad 70% przypadków raka szyjki macicy. Dzięki szczepieniom w wielu krajach udało się znacząco obniżyć liczbę zachorowań, co pokazuje, jak skuteczna może być profilaktyka pierwotna.
Co powinno zaniepokoić pacjentki?
Jak wyjaśniają lekarze, w początkowej fazie choroba może nie dawać żadnych niepokojących objawów. Jednak jeśli pojawia się krwawienie międzymiesiączkowe, plamienie po stosunku, nieprawidłowe upławy o nieprzyjemnym zapachu czy bóle w okolicach miednicy, dolnej części pleców lub w trakcie współżycia a także uczucie parcia na pęcherz bądź częste oddawanie moczu – to zawsze jest wyraźny sygnał, by umówić się na badanie kontrolne.
Dlatego dr Paweł Gruszecki apeluje: – Jeżeli zauważymy u siebie którekolwiek z powyższych symptomów, nie wolno czekać, tylko jak najszybciej umówić wizytę u ginekologa. Oczywiście powodem tych objawów mogą być również inne, mniej groźne schorzenia ale diagnostykę zawsze warto przeprowadzić. Wizyta u ginekologa i badanie cytologiczne to dosłownie kilkanaście minut, które może uratować życie!
Jakie metody leczenia raka szyjki macicy są aktualnie dostępne w Polsce?
Dostępność nowoczesnych terapii znacznie się poprawiła na przestrzeni ostatnich lat. Wczesne stadia można leczyć chirurgicznie – wykonując np. konizację, czyli wycięcie fragmentu szyjki macicy ze zmianami przednowotworowymi lub nowotworowymi. W przypadku bardziej zaawansowanej choroby stosuje się histerektomię (usunięcie macicy), a także radioterapię i chemioterapię, czy leczenie skojarzone. Wszystko zależy oczywiście od zaawansowania nowotworu i indywidualnych uwarunkowań pacjentki.
- Kluczowe jest przede wszystkim poszerzanie świadomości społecznej – zarówno w szkołach i uczelniach, jak i w miejscach pracy czy w mediach – poprzez kampanie informacyjne, warsztaty czy otwarte wykłady poświęcone tematyce profilaktyki. Ważnym wsparciem są także bezpłatne programy przesiewowe, umożliwiające łatwy dostęp do badań cytologicznych i testów na HPV, których wyniki mogą uratować wiele istnień ludzkich. Wzmocnienie współpracy między lekarzami rodzinnymi, ginekologami, organizacjami pacjenckimi i władzami lokalnymi ułatwia zaś dotarcie do kobiet na każdym etapie życia, zachęcając je do regularnej kontroli stanu zdrowia i podejmowania świadomych decyzji dotyczących profilaktyki raka szyjki macicy - podkreśla dr Gruszecki.
Szpital na Klinach włącza się w Europejski Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy
Z okazji Tygodnia Walki z Rakiem Szyjki Macicy, przypadającego w ostatnim tygodniu stycznia, Szpital na Klinach w Krakowie organizuje specjalną akcję profilaktyczną, w ramach której w dniu 25 stycznia br. wszystkie chętne pacjentki będą mogły bezpłatnie wykonać cytologię płynną. Wystarczy wcześniejsza rejestracja telefoniczna 12 267 40 64 lub mailowo [email protected]. Liczba badań jest ograniczona.
- Zachęcam wszystkie panie do udziału w Tygodniu Walki z Rakiem Szyjki Macicy i wykonania badań profilaktycznych. Zadbajmy wspólnie o swoje zdrowie. Każda wizyta w gabinecie ginekologicznym to inwestycja w przyszłość – naszą ale i naszych najbliższych - podkreśla dr Paweł Gruszecki.
