
Dokumenty cenniejsze niż diamenty
Czas i miejsce
2015 rok, Panama
Co skradziono?
2,6 terabajtów danych, na które składało się 11,5 mln dokumentów w formie cyfrowej
Przebieg akcji
Panama to jeden z rajów podatkowych. Ze zlokalizowanej tam kancelarii Mossack Fonseca hakerzy wykradli 2,6 terabajtów danych zawierających informacje dotyczące klientów firmy. Wśród nich znajdowali się biznesmeni, prominentni politycy, celebryci i sportowcy. Co ich łączyło? Wszyscy chcieli uniknąć płacenia podatków w swoich macierzystych krajach, dlatego też zarejestrowali działalność w Panamie.
Co działo się dalej?
Wyciek nie zyskałby rozgłosu, gdyby nie media. W 2015 roku niemiecka gazeta „Süddeutsche Zeitung” otrzymała wykradzione dane od anonimowego źródła - osoby, która przedstawiła się jako „John Doe”. Po szczegółowej, trwającej blisko rok analizie, przeprowadzonej we współpracy z dziennikarzami śledczymi z całego świata, gazeta opublikowała serię artykułów, które zniszczyły reputację wielu przedstawicielom elit politycznych - i nie tylko. Pełna lista ponad 200 tysięcy przedsiębiorstw zarejestrowanych w rajach podatkowych została opublikowana 9 maja 2016. Dokumenty z wycieku znane są do dziś jako jako Panama Papers.

Kosztowny transport
Czas i miejsce
25 lutego 2005, lotnisko Schiphol, Amsterdam, Holandia
Co skradziono?
Diamenty o wartości 118 mln dolarów
Przebieg akcji
Na lotnisku w Amsterdamie oczekiwano na konwój, który miał odebrać niecodzienny ładunek - ciężarówkę pełną diamentów. Kosztowności miały następnie zostać przetransportowane do Antwerpii przez specjalne holenderskie służby lotnicze. Na lotnisku zamiast konwoju stawiło się jednak 4 mężczyzn przebranych za pracowników linii lotniczych KLM. Nie wzbudzając żadnych podejrzeń przejęli ciężarówkę i odjechali bogatsi o 118 milionów dolarów w diamentach
Co działo się dalej?
Diamentów nigdy nie udało się odzyskać. Dokonano jednak szeregu aresztowań, w tym pracowników lotniska zamieszanych w kradzież.

Drogocenna solniczka
Czas i miejsce
Noc z 10 na 11 maja 2003, Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu, Austria
Co skradziono?
Złotą solniczkę autorstwa Benvenuto Celliniego, powstałą w latach 1540–1543. Jej wartość wyceniana jest na 65 mln dolarów
Przebieg akcji
W czasie remontu fasady muzeum solniczka - Saliera - została skradziona. Za pomoc w jej odnalezieniu muzeum oferowało nagrodę w wysokości 70 000 euro. Do przestępstwa przyznał się po czasie pracownik techniczny, Robert Mang.
Co działo się dalej?
21 stycznia 2006 drogocenna solniczka została odnaleziona w dość nietypowym miejscu. Była mianowicie zakopana w lesie koło miejscowości Zwettl w Austrii, w ołowianym pojemniku. Złodziej twierdził, że chciał jedynie dowieść nieskuteczności muzealnych alarmów. Jego tłumaczenie nie spotkało się ze zrozumieniem - Austriak został skazany na 4 lata więzienia.

Największe włamanie w historii Anglii
Czas i miejsce
Kwiecień 2015, Londyn, Anglia
Co skradziono?
Kosztowności warte 200 mln funtów
Przebieg akcji
Hatton Garden Safe Deposit Company to podziemny sejf w londyńskiej dzielnicy, który w kwietniu 2015 r. został obrabowany. To tam najbogatsi przechowywali swoje najcenniejsze rzeczy. Napad przeprowadzono w czasie świąt wielkanocnych, kiedy ulice w pobliżu skarbca były opustoszałe. Aby dostać się do środka, włamywacze wykorzystali szyb windy w sąsiednim budynku. Do sejfu dostali się poprzez wywiercony w jego ścianach otwór. Policjanci na miejscu zastali tylko opróżnione skrytki i kupę gruzów.
Co działo się dalej?
Napad został zaplanowany i przeprowadzony przez sześciu starszych mężczyzn - doświadczonych złodziejów - z których wszyscy przyznali się do winy i otrzymali wyroki więzienia w marcu 2016 r. Czterej inni mężczyźni również byli sądzeni w związku z kradzieżą; trzech z nich uznano za winnych i skazano na karę więzienia, czwartego zaś oczyszczono z zarzutów.