https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nie mają oczu, a atakują - kleszcze. Mapa zagrożenia

Czyhają wygłodniałe w lasach, parkach, nad rzekami i jeziorami. Nawet w przydomowych ogródkach. Przez kleszcze 1500 ubezpieczonych w KRUS, w ciągu ostatnich dziecięciu lat, doznało uszczerbku na zdrowiu. Większość przypadków dotyczyła boreliozy. Sprawdź też: Jeden spacer, możesz znaleźć na swoim psie kilkanaście kleszczy. Jak działać?

 

Im bardziej pomarańczowy kolor, tym więcej zachorowań na choroby zakaźne - wskazuje na mapce KRUS. I uczula rolników: łagodne zimy powodują korzystne warunki do rozwoju tych pajęczaków. Skutek? Wiosenny wysyp na terenie niemal całej Polski. 

- Same w sobie kleszcze nie są groźne, jednak pełnią role legendarnego „konia trojańskiego" - mogą wprowadzić do organizmu żywicielskiego całe mnóstwo niebezpieczeństw takich jak bakterie boreliozy, wirusy od-kleszczowego zapalenia mózgu i wiele groźnych pierwotniaków - wylicza Beata Kątna, rzeczniczka Nadleśnictwa Nowa Sól (woj. lubuskie).

 

fot. pixabay.com

- Co ciekawe, kleszcze nie posiadają oczu. Jak zatem wyszukują swoich żywicieli? Pomocne okazują się narządy Hallera, które znajdują się na przednich odnóżach i reagują zarówno na ciepło, jak i zapach. Miejsca szczególnie podatne na przyczepienie się, to miejsca pokryte cienką skórą, ciepłe i wilgotne. Do szczególnie narażonych miejsc zaliczamy miejsca pod kolanami, pod pachami, za uszami, na łokciach, oraz pachwiny - podkreśla leśniczka.

 

Jak możemy się chronić? - Aby zminimalizować ryzyko przyniesienia na sobie nieproszonego gościa, wybierając się do lasu i na łąkę zawsze wybierać pełne obuwie i długie spodnie, a po powrocie do domu staram się zawsze wziąć prysznic - wylicza Beata Kątna. 

 

Jeśli już zauważycie na swoim ciele wbitego kleszcza, nie smarujcie go żadnymi specyfikami, nie przypalajcie, nie szarpcie na boki. Aby prawidłowo usunąć nieproszonego gościa z naszego ciała, należy użyć pęsety. Kleszcza należy złapać tuż przy skórze, i pewnym ruchem pociągnąć do góry. Rankę po kleszczu przemyjcie spirytusem albo wodą utlenioną.

 

Strefa AGRO także na Facebooku. Dołącz do nas

 

Należy pamiętać, że w przypadku usunięcia kleszcza w pierwszej dobie po ukąszeniu, wielokrotnie zmniejsza się prawdopodobieństwo zarażenia. 

 

Jeśli chodzi o boreliozę, jej objawem jest rumień wędrujący, koliste zaczerwienienie o pięciocentymetrowej średnicy. Objawy boreliozy mogą przypominać objawy grypy. To stan podgorączkowy, bóle mięśniowo-stawowe, bóle głowy, osłabienie, nudności. Czasami choroba może być utajona przez bardzo długo, by w końcu zaatakować. Nie istnieje szczepionka na boreliozę, możliwe jest jednak szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu mózgu.

 

Źródła informacji: Beata Kątna, KRUS

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Wisła Kraków może mieć nowego właściciela? Dużo się w tej sprawie dzieje

Wisła Kraków może mieć nowego właściciela? Dużo się w tej sprawie dzieje

Będą kolejne zmiany na drodze do Morskiego Oka. Czy zwiększą bezpieczeństwo turystów?

Będą kolejne zmiany na drodze do Morskiego Oka. Czy zwiększą bezpieczeństwo turystów?

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska