MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Małopolski NFZ apeluje: "Nie lekceważ ukąszenia kleszcza!". Najczęstsza choroba, którą przenosi to borelioza. Jak zapobiegać ukąszeniom?

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Małopolski NFZ apeluje: "Nie lekceważ ukąszenia kleszcza!". Najczęstsza choroba, którą przenoszą to borelioza. Jak zapobiegać ukąszeniom?
Małopolski NFZ apeluje: "Nie lekceważ ukąszenia kleszcza!". Najczęstsza choroba, którą przenoszą to borelioza. Jak zapobiegać ukąszeniom? Pixabay.com
Wiosna i lato to okres wzmożonej aktywności kleszczy. Spotkać można je nie tylko w lesie – także w miejskich parkach czy przydomowych ogrodach. Ukąszenie kleszcza może wiązać się z ryzykiem groźnych chorób odkleszczowych. W ubiegłym roku w Małopolsce z ich powodu leczyło się ponad 17,2 tys. osób. W całym kraju liczba chorych przekroczyła 100 tys.

Kleszcz jest pajęczakiem, który przechodzi trzy fazy cyklu rozwojowego: larwa – nimfa – postać dorosła. Zajmuje mu to 2-3 lata, a żeby było możliwe niezbędny jest pokarm – krew człowieka lub zwierzęcia.

Zanim pajęczak się jej napije, mierzy zazwyczaj kilka milimetrów. Po wyssaniu krwi wielokrotnie zwiększa jednak swój rozmiar. Jego naturalnym środowiskiem jest każde wilgotne miejsce, gdzie występuje roślinność. Można go spotkać w lasach, miejskich skwerach, parkach, przydomowych ogrodach. Na „dawcę krwi” oczekuje ukryty w liściach lub źdźbłach trawy i przyczepia się do niego ocierając się.

Ukąszenie może przynieść poważne konsekwencje

Małopolski NFZ przypomina, że ukąszenie kleszcza chociaż jest bezbolesne, to może się jednak wiązać z ryzykiem groźnych chorób odkleszczowych. Najczęstszą z nich jest borelioza. Jest ona chorobą bakteryjną, powodowaną przez krętki Borrelia, których nosicielami są niektóre kleszcze. Może rozwijać się miesiące, a nawet lata. Nieleczona grozi powikłaniami neurologicznymi, zaburzeniami serca czy chorobami stawów. U osób nią dotkniętych w ciągu 1-6 tygodni od ukąszenia często pojawia się charakterystyczny rumień wędrujący – zmiana o kształcie owalnym, która w miarę upływu czasu powiększa się. Rozwojowi choroby mogą także towarzyszyć objawy grypopodobne – gorączka, zmęczenie, bóle głowy, uczucie rozbicia.

- Borelioza jest najczęściej diagnozowaną chorobą odkleszczową. Nasza analiza pokazuje, że w ubiegłym roku do lekarzy rodzinnych, poradni specjalistycznych i szpitali w Małopolsce z jej powodu zgłosiło się ponad 17,2 tys. osób. W 2022 roku liczba ta była niższa o blisko tysiąc – mówi Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska, dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie i dodaje: – Dodatkowo 55 osób zachorowało na zapalenie mózgu, które również było powiązane z ukąszeniem kleszcza.

W całym kraju liczba pacjentów z chorobami odkleszczowymi w ub. roku przekroczyła sto tysięcy. Zachorowały 104 tys. osób – 99 proc. z nich na boreliozę.

Jak zapobiegać ukąszeniom?

- W zapobieganiu ukąszeniom kleszczy kluczowe znaczenie ma odpowiedni ubiór podczas spacerów po ich terytoriach - długie spodnie, skarpetki, pełne buty, koszulka z długim rękawem, czapka. Sprawdzą się również środki odstraszające kleszcze. Po powrocie do domu należy zdjąć i wytrzepać ubranie oraz dokładnie obejrzeć całe ciało. Jeśli kleszcz przyczepił się do skóry, kluczowe znaczenie ma jego szybkie usunięcie. Im dłużej ma kontakt z krwią człowieka, tym większe jest bowiem ryzyko zakażenia - wyjaśnia Aleksandra Kwiecień, rzecznik prasowy Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie.

Ponadto, w aptekach są dostępne narzędzia do bezpiecznego i skutecznego, samodzielnego usuwania kleszczy. W przypadku trudności z jego wyciągnięciem np. pozostania większego fragmentu w ciele, należy zgłosić się po pomoc lekarza – przychodni podstawowej opieki zdrowotnej lub punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Wyciągniętego kleszcza nie ma sensu badać pod kątem nosicielstwa chorób.

- Takie badanie, zgodnie z przepisami, nie może być uznane za badanie diagnostyczne. Co więcej, nie jest także rekomendowane przez gremia naukowców oraz specjalistów w dziedzinie chorób zakaźnych – informuje Monika Pintal-Ślimak, prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych.

Dodatni wynik badania kleszcza świadczy bowiem jedynie o nosicielstwie, nie mówi zaś niczego o przeniesieniu krętków do organizmu ludzkiego i nie może potwierdzić ewentualnego zakażenia.

Zakaz handlu w niedziele. Klienci będą zdezorientowani?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska