Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w ubiegłym roku sprawdził, czy maski antysmogowe nas chronią. Zbadano 21 modeli, które dostępne były w trzynastu sklepach budowlanych i hurtowniach w pięciu województwach.
Sześć masek sprawdzono tylko pod kątem oznakowania, piętnaście przebadano laboratoryjnie. Sprawdzono opór wdechu, przenikanie mgłą oleju parafinowego i przeciek wewnętrzny.
- Wyniki nie są dobre. Sześć masek miało negatywne wyniki podczas testów w laboratorium, a jedenaście było źle oznakowanych - czytamy w komunikacie UOKiK.
Testy wykazały, że dwie maski nie przeszły badania na opór wdechu. Dwie kolejne słabo wypadły, gdy sprawdzono odporność na przenikanie mgłą oleju parafinowego i przeciek wewnętrzny. Oznacza to, że zanieczyszczenia w powietrzu szybko zniszczyłyby filtr. Cztery maski nie spełniły jednego parametru, a dwie aż dwóch.
- Dwie maski wypadły najgorzej, ponieważ nie spełniły aż dwóch z trzech badanych parametrów. Nie przeszły testów na przenikanie mgłą oleju parafinowego i przeciek wewnętrzny. Inaczej mówiąc, były nieszczelne i miały słaby filtr - czytamy dalej w komunikacie.
Oprócz tego 11 masek było źle oznakowanych. Brakowało danych producenta lub informacji o tym, czy jest to maska jednorazowa czy wielokrotnego użytku.
Producenci poniosą konsekwencje
UOKiK planuje wszcząć osiem postępowań wobec przedsiębiorców, którzy wprowadzili do obrotu: sześć masek, które nie przeszły testów w laboratorium i dwóch, które były źle oznakowane, a ich producenci dobrowolnie tego nie poprawili.
Postępowanie może zakończyć się nakazem wycofania wadliwych masek i powiadomieniem o tym konsumentów. Zgodnie ze zmianami w prawie, kary finansowe do 100 tys. zł pojawią się, gdy producent lub importer wprowadzili maski niezgodne z wymaganiami na polski rynek po 19 lipca 2018 r.
Chcesz kupić maskę antysmogową? Zwróć uwagę na kilka szczegółów
Przed zakupem maski antysmogowej warto sprawdzić, czy maska posiada kilka oznaczeń: CE – oznacza, że producent deklaruje, że maska spełnia wszystkie wymagania techniczno-prawne, natomiast FFP1, FFP2, FFP3 – to klasa ochrony filtra: najsłabsza to 1, najwyższa – 3.
Ważne są też litery: NR – to półmaska jednorazowego użytku - nie należy zakładać jej ponownie, nie można jej nosić dłużej niż osiem godzin. Oznaczenie R – półmaska wielokrotnego użytku. D – oznacza, że półmaska pozytywnie przeszła badanie na zatkanie pyłem dolomitowym. Należy ją założyć jeśli planujemy przez dłuższy czas pracować w zapylonym pomieszczeniu, np. podczas remontu.
POPULARNE NA NOWINY24:
Zaginieni w województwie podkarpackim. Czy ich widziałeś?
Gala Ślubna w Hotelu Korczowa [ZDJĘCIA]
Premier i minister przylecieli do nas 2 śmigłowcami [FOTO]
