https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niebieskie skrzyneczki – tak młodzież szkół średnich chce zadbać o własne zdrowie psychiczne

Katarzyna Mazur
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Po różowych skrzyneczkach, które przebojem wkroczyły w naszą strefę publiczną, przyszła pora na skrzyneczki niebieskie. MEN wraz z Rzecznikiem Praw Dziecka objął patronatem projekt Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Już niebawem pierwsze skrzyneczki pojawią się w szkołach. Dlaczego są ważne, do czego służą i ile mają wspólnego z delfinami?

Niebieskie Skrzyneczki Zdrowia Psychicznego – idea

Projekt „Niebieska Skrzyneczka Zdrowia Psychicznego” ma na celu wsparcie uczniów szkół średnich, oferując bezpieczne miejsce do wyrażania problemów i uzyskania fachowej pomocy. Inicjatorem jest Młodzieżowy Sejmik Województwa Mazowieckiego. Projekt został objęty patronatem przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Zdrowia, Rzecznika Praw Dziecka, oraz Kuratorium Oświaty w Warszawie. Maskotką projektu został delfin – Delfi-Strażnik Umysłów – jako że delfiny symbolizują społeczne zachowanie, opiekę i komunikację, co podkreśla potrzebę i znaczenie wzajemnej opieki w społeczności szkolnej.

Jak działa Niebieska Skrzyneczka?

Zasady funkcjonowania skrzyneczki są proste – każdy, kto tego potrzebuje, może zostawić w niej wiadomość. Uczniowie mogą zgłaszać swoje problemy lub napisać o tym, co ich niepokoi anonimowo lub jawnie. Wszystkie zgłoszenia będą traktowane indywidualnie i poważnie przez szkolnych pedagogów i psychologów, którzy postarają się pomóc w rozwiązaniu problemów, nawet jeśli zgłoszenie jest anonimowe. Kadra pedagogiczna natomiast ignoruje wybryki i nie karze nikogo za treści niepoważne lub niegodne, które w ramach mniej lub bardziej wybrednych dowcipów mogą się tam znaleźć.

Projekt przewiduje cykliczne szkolenia online oraz stały kontakt z organizatorami, którzy oferują wsparcie merytoryczne i finansowe dla warsztatów. Szkoły mogą proponować tematy webinarów i uczestniczyć w ich prowadzeniu. Posłanka Monika Wielichowska twierdzi, że potrzeba zadbania o zdrowie psychiczne młodzieży jest dziś większa niż kiedykolwiek wcześniej.

Kto może przyłączyć się do projektu?

Na razie Niebieskie Skrzyneczki pojawią się w wybranych szkołach na Mazowszu, a projekt będzie realizowany w następujących etapach.

  1. Zgłoszenia szkół: szkoły ponadpodstawowe mogą zgłaszać chęć udziału poprzez formularz online, który otrzymują mailem od organizatorów. Zgłoszenia są rozpatrywane, a szkoły informowane o kwalifikacji.

  2. Instalacja Skrzyneczek: skrzyneczki są wysyłane do szkół, które pokrywają minimalne koszty ich instalacji. Pedagodzy i psycholodzy mogą kontaktować się z organizatorami w celu wyjaśnienia kwestii regulaminowych.

  3. Działanie Skrzyneczek: skrzyneczki funkcjonują przez jeden semestr. W tym czasie kadra pedagogiczna regularnie je sprawdza i uświadamia młodzież o możliwości skorzystania z nich jako formy proszenia o pomoc.

  4. Sprawozdania: koordynatorzy wypełniają formularze dotyczące ilości i rodzaju problemów zgłaszanych przez uczniów oraz efektywności udzielonej pomocy. Zbierane dane pomogą ocenić skuteczność projektu.

  5. Konferencje regionalne: organizowane w Warszawie, Radomiu, Płocku i Siedlcach konferencje, posłużą wymianie doświadczeń i edukacji młodzieży na temat zdrowia psychicznego. Na konferencjach wręczone zostaną certyfikaty za udział w projekcie, a także wydane zostaną poradniki z zaleceniami.

  6. Dalsza działalność: skrzyneczki będą kontynuować swoją pracę tak długo, jak będzie taka potrzeba.

Powiedz nam, co o tym myślisz i zostaw komentarz. Szanujemy każde zdanie i zachęcamy do dyskusji. Pamiętaj tylko, żeby nikogo nie obrażać!

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl

Wybrane dla Ciebie

Kuchnia inna niż wszystkie. Tak mieszka facet, który kocha gotować

Kuchnia inna niż wszystkie. Tak mieszka facet, który kocha gotować

Są problemy z kładką Dębniki - Salwator. Powstanie... przeprawa flisacka?

Są problemy z kładką Dębniki - Salwator. Powstanie... przeprawa flisacka?

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska