Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niedziele handlowe w lipcu i sierpniu. W którą niedzielę zrobimy zakupy?

RED.
Sprawdź kalendarz niedziel handlowych
Sprawdź kalendarz niedziel handlowych
Zgodnie z ustawą dotyczącej handlu w niedziele z marca 2018 r. zakupy w 2019 r. będzie można zrobić tylko w ostatnią niedzielę miesiąca. Od zakazu zostały zwolnione stacje benzynowe, kwiaciarnie i osiedlowe sklepiki prowadzone przez właścicieli bądź pracowników związanych umową o zlecenie. Sprawdź, w które niedziele lipca i sierpnia zrobimy zakupy! Poniżej przedstawiamy harmonogram.

Niedziele handlowe. LIPIEC 2019 r.

  • Zakupy nie będą możliwe 7, 14 i 21 lipca.
  • Zakupy będzie można zrobić 28 lipca.

Niedziele handlowe. SIERPIEŃ 2019 r.

  • Zakupów nie będzie można zrobić 4,11 i 18 sierpnia.
  • Niedziela handlowa: 25 sierpnia.

Nie będzie możliwości zrobienia zakupów także 15 sierpnia (czwartek) – święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i święto Wojska Polskiego.

Co Polacy sądzą o niedzielach handlowych?

PAYBACK w swoim ostatnim badaniu sprawdził, jak Polacy odnoszą się do zakazu handlu w niedziele i w jaki sposób zmieniło to ich nawyki zakupowe. Z sondażu wynika, że polscy konsumenci szybko pogodzili się z rozszerzeniem zakazu handlu na pierwsze niedziele miesiąca: aż dla 60 proc. z nich nie jest to problemem.

Obawy badanych budzi jednak całkowite wyeliminowanie niedziel handlowych w 2020 roku. Przeciwnych jest 60 proc. Polaków. Co je powoduje? 34 proc. badanych wskazuje na nieuniknione problemy w gospodarce, dla pracowników i konsumentów. Co trzecia badana osoba zgadza się z całkowitym wyeliminowaniem niedziel handlowych.

Alternatywne zakupy online rozczarowują

Zamknięte w niedziele sklepy stacjonarne zmuszają polskich konsumentów do skorzystania z zakupów online, co spotyka się jednak z dużą rezerwą. Problemem są zakupy produktów spożywczych - tylko 4 proc. osób zapewnia, że ograniczona liczba niedziel handlowych skłoniła ich do zakupów w Internecie.

Większość jednak odmawia nabywania żywności w ten sposób. Głównymi barierami okazują się: brak możliwości samodzielnego wybrania produktu i sprawdzenia jego jakości (65 proc.), brak wiedzy na temat warunków transportu żywności (15 proc.), brak możliwości sprawdzenia daty ważności produktu (12 proc.).

Wśród internetowych zamówień królują zatem: odzież i akcesoria (71 proc. ankietowanych), kosmetyki i artykuły chemiczne (58 proc.) i elektronika (49 proc.).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska