Niemal pół miliarda złotych na poprawę rynku pracy w Małpolsce

Paulina Korbut Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
130 tysięcy osób podejmie pracę, a blisko 152 tysiące zyska nowe umiejętności i wiedzę – to jedne z najważniejszych spodziewanych efektów wdrożenia Regionalnego Planu Działań na rzecz Zatrudnienia na 2015 rok, który został przyjęty przez Zarząd Województwa Małopolskiego. Środki na realizację planu – w wysokości 491 mln zł – pochodzą z wielu źródeł, m.in. budżetu państwa, JST a także środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

- Stopa bezrobocia w Małopolsce od lat utrzymuje się na niższym poziomie niż w kraju. W 2014 r. we wszystkich małopolskich powiatach bezrobocie zdecydowanie zmalało w porównaniu do 2013 r. – podkreśla marszałek Marek Sowa - Poprawę widać również w powiatowych urzędach pracy – liczba zarejestrowanych tam bezrobotnych zmniejszyła się o ponad 25 tys. – to sytuacja najlepsza od 5 lat. W 2014 roku z tytułu podjęcia pracy z rejestru bezrobotnych wyłączono 96,7 tys. osób – dodał.

Do Regionalnego Planu Działań na rzecz Zatrudnienia na 2015 rok wpisano 63 zadania zgłoszone przez małopolskie instytucje. Cały plan jest podzielony na 5 priorytetów, z których każdy ma w inny sposób zwiększyć zatrudnienie w Małopolsce. Pierwszy jest poświęcony wspieraniu rozwoju talentów i uzdolnionych mieszkańców województwa. Wśród spodziewanych rezultatów są m.in. programy edukacyjne dla 9 tys. uczniów, stypendia dla prawie 900 osób czy wsparcie dla ponad 440 placówek edukacyjnych.

Z kolei drugi priorytet planu ma poprawić jakość kształcenia zawodowego. Już wiadomo, że w ramach tej części przewidziano środki na szkolenia dla ponad 5 tys. osób.

Dzięki realizacji zadań z trzeciego priorytetu uda się wesprzeć rozwój poradnictwa zawodowego. 65 tys. osób będzie mogło skorzystać z profesjonalnych usług doradztwa zawodowego.

Czwarty priorytet, czyli popularyzacja idei uczenia się przez całe życie, ma przynieść zwiększenie aktywności edukacyjnej dorosłych Małopolan. W efekcie nowe kwalifikację i wiedzę zyska ponad 12 tys. osób.

Piąty i ostatni priorytet ma wspierać zatrudnienie – m.in. pomóc osobom, które mają na rynku pracy najtrudniej, czyli świeżo upieczonym absolwentom, seniorom czy kobietom wracającym do pracy po dłuższej przerwie. Na tą część planu poświęcono najwięcej środków, bo prawie 412 mln zł. W rezultacie ponad 130 tys. osób powinno znaleźć pracę, a 61, 4 tys. osób podnieść swoje kwalifikacje zawodowe. Małopolski rynek pracy powinien powiększyć się też o prawie 8 tys. nowych miejsc pracy.

Funkcję koordynacyjną w realizacji Planu sprawuje Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie, który odpowiada za opracowanie, wdrażanie  i monitoring Planu.

Przypomnijmy, w opracowaniu planu na rok 2015 uczestniczyli przedstawiciele: Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie, Konwentu Dyrektorów Powiatowych Urzędów Pracy, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości, Małopolskiego Związku Pracodawców Lewiatan, Małopolskiej Agencji  Rozwoju Regionalnego S.A., Małopolskiej Wojewódzkiej Komendy Ochotniczych Hufców Pracy, Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej oraz Tarnowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A.

Rok 2014: ponad 133 tys. osób z nową pracą

Są już znane efekty Regionalnego Planu Działań na Rzecz Zatrudnienia na rok 2014. Dzięki zrealizowanym w ramach niego projektom (na łączną kwotę aż 745 mln zł) udało się pomóc w różny sposób ponad 642 tys. osób. Wśród sukcesów zeszłorocznego planu należy podkreślić fakt, że ponad 133 tys. osób znalazło pracę, a prawie 229 tys. zdobyło nowe kwalifikacje i poszerzyło swoją wiedzę. W Małopolsce powstało też prawie 9 tys. nowych miejsc pracy.

Przypomnijmy, że regionalne plany działań na rzecz zatrudnienia są przyjmowane przez Zarząd Województwa Małopolskiego od 11 lat.

 

Dotacja pomogła im w rozkręceniu lokalu

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie