https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niemcy chcą Polaków. Ofert pracy nie brakuje

A. Kowal, K. Janiszewska
archiwum Polskapresse
Od 1 maja Polacy, którzy mają problem ze znalezieniem zatrudnienia w kraju, mogą próbować swoich sił za naszą zachodnią granicą. Ofert można szukać w wojewódzkich urzędach pracy, ale też na stronach internetowych, w agencjach pośrednictwa pracy. Na razie kolejek nie ma.

Zgłaszający się do Wojewódzkiego Urzędu Pracy (WUP) to najczęściej osoby w średnim wieku, z wykształceniem zawodowym, bez znajomości języka lub studenci. Szukają pracy w gastronomii, w branży budowlanej oraz prac sezonowych i w charakterze opiekuna osób starszych. - Nadal istnieje bariera językowa - uważa Artur Farba, z portalu IGNS. - Specjaliści wysokiej klasy nie wykazują zainteresowania migracją zarobkową, bo mają pracę u siebie.

A tych właśnie Niemcy poszukują najbardziej - inżynierów, specjalistów z branży gastronomicznej, medycznej oraz personelu technicznego (elektrycy, spawacze). - Przed wyjazdem trzeba wziąć pod uwagę warunki życia jakie panują w danym państwie - podkreśla Ewa Bodzińska-Guzik, kierownik Centrum Informacji i Planowania Kariery w krakowskim WUP. - Koszt utrzymania w Niemczech to ok. 1/3 pensji. Średnia płaca w Polsce to 800 euro, w Niemczech 2500. Czteroosobowa rodzina wyda na miesięczne utrzymanie w granicach 2000 euro.

Do prac sezonowych poszukiwanych jest 350 tys. osób. Dostępne oferty to: rolnictwo (szparagi, truskawki), hotelarstwo i gastronomia (kucharz, kelner, pomoc kuchenna), sortowanie i pakowanie, pomoce domowe oraz obsługa imprez objazdowych (wesołe miasteczka).

Przy pracy sezonowej obowiązuje zazwyczaj 60-godzinny czas pracy w tygodniu. Pracodawca zapewnia zakwaterowanie i wyżywienie. - Dawny podział Niemiec na wschodnie i zachodnie odbija się na zarobkach - mówi Bodzińska-Guzik. - W sektorze rolniczym w landach zachodnich otrzymamy 10,2 euro brutto za godzinę pracy, a na wschodzie Niemiec jedynie 8,5 euro.

Kraków w korkach. W środę odbędą się dwa protesty. Sprawdź zmiany w komunikacji

Uwaga! Nowy konkurs! Wymyśl nazwę dla pociągu i wygraj nagrody!

Chcesz iść za darmo do Parku Wodnego w Krakowie? **Rozdajemy bilety**

Komentarze 7

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

p
polaczek
Wow!!
b
bezrobotny
A POlska nie chce Polakow w pracy.
n
niedouk
Wszystkie niziniery uciekajum do Niemiec z Wroclawia i z Opola, a te z Krakowa to jakies uparte.
d
demokrata
Piszecie nieprawde, bo od 01.05.11 kazdy(a) obywatel(ka) RP moze pracowac w RFN, a nie tylko ci, ktorzy nie maja pracy w Polsce. Poza tym Krakow jest wyjatkiem jezeli chodzi o chec pozostawania w Polsce, bo na Politechnice Wroclawskiej Niemcy namowili do wyjazdu do RFN wszystkich absolwentow ze srednia ocen powyzej 4,0.
g
gudzior
praca w poland jest ok.
praca w poland jak druga irlandia zarobki niemieckie ;

zapraszamy do chrzanowa i trzebini ;
r
rem
to te zarobki u Szwabów nie porażają.
Wolę swoją pracę.
j
jokel
Gdyby nie to "der, die, das" byliby Niemcy i z nas... a tak siedź na dupsku Polaku i klep biedę
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska