Zobacz nieoficjalne wyniki wyborów do krakowskich rad dzielnic
Przypominamy, że w niedzielę, 10 grudnia, odbyły się wybory do Rad Dzielnic Miasta Krakowa. W 18 krakowskich dzielnicach zostało wybranych 366 radnych. Łącznie w Dzielnicowych Komisjach Wyborczych było zarejestrowanych 1211 kandydatów na członków rad dzielnic.
Lokale wyborcze były otwarte w godz. 7–21. W odrębnych obwodach głosowania, głosowanie odbywało się w godzinach 15–21. Każdy wyborca mógł oddać głos na jednego kandydata w swoim okręgu, w którym głosował. W prawie każdej z osiemnastu dzielnic rady składają się z 21 osób. Wyjątkiem są dzielnice IX – Łagiewniki-Borek Fałęcki i XVII – Wzgórza Krzesławickie, gdzie w skład rady wchodzi 15 osób.
Pierwsze sesje rad dzielnic będą zwołane przez Przewodniczącego Rady Miasta w terminie 1 miesiąca od ogłoszenia w Biuletynie Informacji Publicznej Miasta Krakowa wyników wyborów.
Frekwencja w poszczególnych dzielnicach Krakowa:
- Dzielnica I Stare Miasto - 10,52 proc.
- Dzielnica II Grzegórzki - 9,95 proc.
- Dzielnica III Prądnik Czerwony - 9,24 proc.
- Dzielnica IV Prądnik Biały - 7,43 proc.
- Dzielnica V Krowodrza - 8,17 proc.
- Dzielnica VI Bronowice - 13,58 proc.
- Dzielnica VII Zwierzyniec - 14,07 proc.
- Dzielnica VIII Dębniki - 8,57 proc.
- Dzielnica IX Łagiewniki - Borek Fałęcki - 12,21 proc.
- Dzielnica X Swoszowice - 11,53 proc.
- Dzielnica XI Podgórze Duchackie - 8,46 proc.
- Dzielnica XII Bieżanów - Prokocim - 7,39 proc.
- Dzielnica XIII Podgórze - 11,47 proc.
- Dzielnica XIV Czyżyny - 8,94 proc.
- Dzielnica XV Mistrzejowice - 8,40 proc.
- Dzielnica XVI Bieńczyce - 9,42 proc.
- Dzielnica XVII Wzgórza Krzesławickie - 12,79 proc.
- Dzielnica XVIII Nowa Huta - 13,30 proc.
Czy zajmują się rady dzielnic?
- Do najważniejszych zadań dzielnic należą: wybór, planowanie i ocena wykonania zadań dotyczących bezpośrednio obszaru dzielnicy i służących zaspokajaniu potrzeb jej mieszkańców w dziedzinach: prace budowlane przy żłobkach, przedszkolach i szkołach, jak również ogródkach jordanowskich, zieleńcach i skwerach, drogach wewnętrznych czy lokalnej infrastrukturze sportowej i rekreacyjnej. Dzielnice mogą wnioskować do Rady Miasta Krakowa, prezydenta miasta oraz do miejskich jednostek organizacyjnych w sprawach istotnych dla mieszkańców dzielnicy, mogą też opiniować takie sprawy na wniosek lub z własnej inicjatywy - wylicza krakowski magistrat.
Tematyka spraw jest szeroka i obejmuje m.in. zagadnienia dotyczące: lokalizacji obiektów przemysłowych, handlowych, kultury o znaczeniu publicznym, jak też terenów zielonych, rekreacyjnych i sportowych, likwidacji samowoli budowlanej, studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta oraz projektów miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, inwestycji komunalnych oraz rozwiązań ruchu komunikacyjnego, funkcjonowania policji, straży miejskiej oraz straży pożarnej.
- Ponadto dzielnice uczestniczą w komisjach konkursowych wybierających dyrektorów miejskich placówek działających na obszarze dzielnicy oraz w komisjach odbiorów robót finansowanych przez miasto, realizowanych na obszarze dzielnicy. Dzielnice współdziałają też z organami miasta, szkołami i placówkami oświatowymi, kultury, służby zdrowia, policją, strażą miejską oraz z innymi dzielnicami w zakresie realizacji wspólnych przedsięwzięć - wyjaśnia magistrat.
Rady dzielnic podejmują wiele decyzji, które mają ogromny wpływ na komfort życia w najbliższej okolicy. Radni dzielnicowi mają możliwość bezpośredniego kontaktu z mieszkańcami i mogą problemy i tematy nurtujące mieszkańców przenosić wyżej i skutecznie je rozwiązywać.
- Wędkarstwo to nie hobby, to styl życia! Najlepsze memy o wędkarzach
- Gdzie na sanki w Krakowie? Lista najlepszych górek do zjeżdżania na sankach MAPA
- Tak wyglądają wnętrza legendarnego hotelu Cracovia. Niebawem powstanie tu nowe muzeum
- Horoskop miłosny na grudzień 2023. Zobacz, co cię czeka w nadchodzących tygodniach!
W jakim kierunku powinna się zmieniać UE?
