
FONTANNA KRYSZTAŁ
Brutalna rzeczywistość nie pozostawia złudzeń: fontanna "Kryształ" w opinii większości krakowian i przyjezdnych jest po prostu brzydka.
Ale przypomnijmy historię tegoż cuda.
Projekt fontanny „Kryształ” zwyciężył w konkursie w 2008 r. Przetarg na budowę wygrała - z ceną ponad 3 mln zł - firma z Leszna. „Kryształ” zastąpił fontannę projektu prof. Wiktora Zina, która została zdemontowana przy okazji przebudowy Rynku Głównego. Jej szklana następczyni krytykowana jest za - jak ocenia wielu krakowian - nieudolne naśladowanie piramidy z paryskiego Luwru, niemal chałupnicze wykonanie, zastosowane siermiężne rozwiązania. Mieszkańcy wytykają też, że jest tandetna, a do tego stale brudna.

CZAKRAM WAWELSKI
Legenda głosi, że na świecie znajduje się siedem punktów o niezwykłej mocy - czakramów odpowiadających ośrodkom energii w ciele ludzkim. A jeden z czakramów ma się znajdować na Wawelu, zlokalizowany pod otwartym niedawno dla zwiedzających XI-wiecznym kościołem św. Gereona.
Według legendy to "miejsce mocy" chroniące Kraków. Czym jest czakram wawelski?

SMOG WAWELSKI
To, że w Krakowie smog jest, każdy widzi (i czuje). Na temat źródeł smogu powstają elaboraty: że piece węglowe, że samochody, niekorzystne położenie miasta, przemysł, emisja napływowa...
Czy Kraków radzi sobie z zanieczyszczeniem powietrza?
Restrykcyjne obostrzenia dotyczące zakazu palenia węglem i drewnem zostały wprowadzone 1 września 2019 r. na mocy uchwały antysmogowej. Obowiązują na terenie gminy miejskiej Kraków. Skutek uchwały antysmogowej?
Z prac prof. Piotra Kleczkowskiego i Katarzyny Kotarby z krakowskiej AGH wynika, że zakaz palenia węglem i drewnem sprawił, że powietrze w Krakowie jest znacznie czystsze.
Jednak jest jeszcze wiele do zrobienia.
"Ok. 50 procent obecnych zanieczyszczeń powietrza w Krakowie to napływ zanieczyszczeń z sąsiednich gmin, z całej Małopolski czy nawet z innych województw. W samym Krakowie sporym problemem są także zanieczyszczenia komunikacyjne i przemysłowe, i z nimi także trzeba sobie poradzić, by nastąpiła poprawa czystości tego, czym oddychamy" - mówi prof. Kleczkowski.
Źródło: regiony.rp.pl/z-regionow/art17685841-polowa-zanieczyszczen-powietrza-w-krakowie-to-import

WYDARZENIA, TE Z POMPĄ I BEZ POMPY
Lato w Krakowie "pachnie" Wiankami. I to właśnie o Wiankach nasi Czytelnicy wspominali na Facebooku najczęściej. Kto uczestniczył w tej imprezie, ten najlepiej wie, dlaczego.
Przed wybuchem pandemii byliśmy również świadkami Wielkiej Parady Smoków. Ten spektakularny pokaz co roku przyciągał na bulwary tysiące zachwyconych widzów. Olbrzymie pływające i unoszące się w powietrzu smoki, nastrojowa muzyka, ferie sztucznych ogni i magiczna sceneria zapierały dech w piersiach.
Warto również wspomnieć o Rękawce i Emaus.
Emaus to jeden z najstarszych odpustów w Polsce. Ma miejsce w Lany Poniedziałek przy klasztorze Norbertanek na Zwierzyńcu, a dokładniej na Salwatorze, na prawym brzegu Rudawy u zbiegu ulic Emaus, św. Bronisławy i T. Kościuszki.
Rękawka natomiast to święto, którego obchody sięgają korzeniami czasów przedchrześcijańskich, nawiązują do tajemnych obrzędów zaduszek wiosennych, z ucztą pogrzebową i paleniem ogni. Od lat w pierwszy wtorek po Wielkanocy kopiec Krakusa oblegany jest przez kilkuset wojów - rekonstruktorów wczesnego średniowiecza, jak też przez krakowian, którzy mają tu okazję do szczególnych przenosin w czasie.