
Fioletowy, zielony i pomarańczowy kalafior
Kolory te są zupełnie naturalne. Co ciekawe, fioletowy kalafior zachowa swój kolor również po upieczeniu, co sprawi, że talerz będzie wyglądał niesamowicie. Fioletowy kalafior smakuje podobnie do białego, z tą różnicą, że jest trochę słodszy, z bardziej orzechową nutą. Pomarańczowy kalafior jest czasami nazywany kalafiorem cheddar ze względu na swój wygląd (oczywiście nie smakuje jak ser). Ma podobną konsystencję i kruchość, co klasyczny kalafior. Może być łagodniejszy i słodszy w smaku. Zielony kalafior może natomiast wyglądać trochę inaczej niż klasyczny, odróżniają go „ostre” w wyglądzie różyczki.

Kolorowe marchewki
Marchewka ma dużo więcej kolorów, niż mogłoby się nam wydawać. Na przykład żółta jest bliskowschodnią odmianą pomarańczowej. Żółte marchewki są słodsze i mają inne składniki odżywcze, więcej luteiny i mniej betakarotenu niż pomarańczowe. Poza tym marchewka może być też fioletowa, czerwona i biała. Co ciekawe, aż do końca XVI wieku, kiedy to Holendrzy wyhodowali słodką, pomarańczową marchewkę, prawie wszystkie uprawiane marchewki miały głęboki, ciemny fiolet.

Biały bakłażan
Białe bakłażany występują w odcieniach kości słoniowej, białej do kremowej, a pod powierzchnią miąższ ma kolor od białego do kości słoniowej. Miąższ jest gęsty, delikatny, sprężysty i gąbczasty. Białe odmiany bakłażana mają zwykle więcej nasion niż fioletowe, po ugotowaniu miąższ robi się szary lub beżowy. Jest też mniej gorzki i kwaskowaty niż fioletowy.

Czarne pomidory
Chociaż wciąż wydają się odrobinę dziwne, to czarne czy czekoladowe pomidory można już w powodzeniem kupić nawet w sieciowych marketach. Te czarne różnią się nieco smakiem od klasycznych pomidorów, mogą zawierać wędzone nuty, bywają lekko pikantne, a nawet słonawe.