Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niezapłacona faktura spędza Ci sen z powiek? Sprawdź, jak skutecznie odzyskać pieniądze od dłużnika

materiał partnera
Opóźnienia w płatnościach to prawdziwa zmora dla gospodarki. Jak pokazują statystki prawie połowa przedsiębiorców boryka się z zatorami płatniczymi, gdyż kontrahencie nie regulują swoich zobowiązań na czas. W tak trudnej sytuacji umiejętność skutecznego egzekwowania należności staje się obowiązkiem każdego właściciela firmy. Dla rozwiania wszelkich wątpliwości w tym zakresie w poniższym artykule wyjaśnimy, jak skutecznie odzyskiwać pieniądze od dłużników.

Przedsiębiorco! Bądź zawsze przezorny!

Dochodzenie pieniędzy od nierzetelnego kontrahenta nie jest zadaniem łatwym. Wielu dłużników zaległości w regulowaniu swoich zobowiązań traktują, jako swoisty tani kredyt kupiecki. Sposobów na skuteczne odwlekanie spłaty należności jest wiele. Niestety proces odzyskiwania pieniędzy w wielu przypadkach przedłużają sami wierzyciele, którzy nie potrafią w odpowiedni sposób zabezpieczyć podstawy do dochodzenia roszczeń np. na drodze sądowej. Przedsiębiorcy nagminnie zapominają o zawieraniu umów w formie pisemnej, _brak odpowiedniej dokumentacji skutecznie zamyka im możliwość skorzystania z bardziej radykalnych sposobów dochodzenia środków pieniężnych. Odpowiednie zabezpieczenie swojego interesu prawnego to podstawa, każdy przedsiębiorca musi bezwzględnie spisywać umowy, kiedy wykonuje dla kontrahenta usługę. Jeśli sprzedajmy towar zadbajmy, by faktury były podpisane, taki mały gest odbierze dłużnikowi możliwość odwlekania uregulowania swojego zobowiązania. Wielu dłużników nie urywa kontaktu ze swoim wierzycielem, by skutecznie zwodzić go i informować o rychłej spłacie należności. Jeśli kontrahent, tak chętnie z nami prowadzi dialog zadbajmy, by podpisał _uznanie długu. _To prosty dokument, w którym dłużnik zobowiązuje się do uregulowania należności w konkretnym terminie. Dzięki temu odbieramy możliwość kwestionowania usługi lub sprzedaży danego asortymentu. To też dowód, że podejmowaliśmy próbę kontaktu z nierzetelnym kontrahentem. Przedsiębiorcy powinni też wystosować pisemne wezwanie do zapłaty do dłużnika_ ze wskazaniem konkretnego terminu spłaty długu. Po jego upłynięciu przychodzi czas na bardziej radykalny krok ze strony przedsiębiorcy.

Windykacja sądowa – kiedy należy skierować sprawę do sądu?

Przedsiębiorca, gdy upływa termin zapłaty należności ma prawo do skierowania sprawy na etap postępowania sądowego. Warto, jednak rozważyć próbę nacisku na dłużnika poprzez profesjonalną windykację polubowną, gdyż wielu z nich spłaca swój dług, kiedy kontakt podejmie z nim doświadczony windykator lub pracownik kancelarii. Przedsiębiorcy mają prawo skierować sprawę do:

  • e- sądu – sąd elektroniczny umożliwia prowadzenia postępowania upominawczego względem dłużnika. Ogromną zaletą EPU jest prowadzenie sprawy bez udziału stron i kontaktowanie się jedynie drogą elektroniczną. Wierzyciel może pozew do e-sądu złożyć samodzielnie lub z pomocą kancelarii prawnej. Do rozpoczęcia postępowania konieczne jest uiszczenie 1,25% wartości sporu, jako opłaty sądowej. Prowadząc sprawę w e-sądzie nie musimy trudzić się o gromadzenie materiału dowodowego. Po otrzymaniu nakazu dłużnik ma prawo w ciągu 2 tygodni wnieść sprzeciw, jeśli tego nie uczyni nakaz staje się prawomocny. EPU jest rozwiązaniem dedykowanym dla przedsiębiorców, którzy nie chcą uczestniczyć w sprawach sądowych. Windykacja sądowa poprzez EPU jest szybka i tania.
  • sądu stacjonarnego – wierzyciel ma prawo złożyć sprawę do sądu stacjonarnego. Należy zaznaczyć, że jest to rozwiązanie zdecydowanie droższe, gdyż opłata sądowa wynosi 5% należności głównej. Sąd stacjonarny wymaga też przedstawienia materiały dowodowego. Przedsiębiorca musi nastawić się na konieczność skorzystania z usług prawnika, gdyż z dużym prawdopodobieństwem dłużnik zasięgnie takiej pomocy.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska