https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niezwykła oprawa w kościele. Wszystko dzięki strażakom [ZDJĘCIA, WIDEO]

Stanisław Śmierciak
W Parafii Świętego Wawrzyńca w Dzielnicy Biegonice w Nowym Sączu, w Wielką Sobotę wartę wartę przy symbolicznym grobie Chrystusa pełnią druhowie z miejscowej OSP. Co jet ewenementem nie tylko mężczyźni. Również kobiety z Żeńskiej Drużyny Pożarniczej i dziewczęta z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej.

wielkanoc 2017, wielkanoc 2017 życzenia, wielkanoc 2017 kartki,wielkanoc 2017 przepisy, wielkanoc 2017 kraków, wielkanoc 2017 sklepy
Życzenia na Wielkanoc 2017: piękne, wesołe, krótkie Życzenia na Wielkanoc [ŻYCZENIA WIELKANOCNE]
Kartki na Wielkanoc 2017. Fajne i śmieszne kartki wielkanocne [ŁADNE KARTKI NA WIELKANOC, SMS]
Wielkanoc 2017. Sklepy czynne w niedzielę i poniedziałek wielkanocny: Żabka, Lidl GODZINY OTWARCIA

Parafia Świętego Wawrzyńca w dzielnicy Biegonice w Nowym Sączu szykuje się do jubileuszu 750-lecia, czyli jest o kilkadziesiąt lat starsza niż miasto. Ochotnicza Straż Pożarna także ma bardzo bogatą, barwną i długą historię. Istnieje już od 127 lat i jest jedną z najstarszych na Sądecczyźnie.

- Biegoniccy druhowie "od zawsze" stają w Wielką Sobotę na straży u Grobu Pańskiego w miejscowej światyni - tłumaczy Marian Wolak, prezes tej OSP. - To pieczołowicie kultywowana tradycja, a szczególnie widowiskowa jest ceremonia zmiany warty, której dokonuje rozprowadzający z szabla w dłoni.

Co bardzo interesując w Biegonicach wartę u Grobu Pańskiego pełnią nie tylko strażacy, ale także strażaczki. Tak jest w bardzo niewielu kościołach.

By strażakom i strażaczkom starczało sił do pełnienia warty, już tradycyjnie troszczy się były proboszcz, a teraz kapłan - rezydent ks. Józef Atłas. Do ich "wartowni" w budynku plebani, przynosi pyszne kołacze z serem i smakowite soki owocowe.

Od rana, aż do godz. 14, gdy wikariusz – ks. Andrzej Dernoga - święceni pokarmy ostatni raz, druhowie w galowych mundurach stoją przed wejściem do kościoła mając wielkie wiklinowe kosze. Kwestują. I niemal każdy z przychodzących coś do tych koszy dokłada. Za dary te dziękują strażacy, a często również towarzyszący im proboszcz biegonickiej parafii ks. Piotr Lisowski.

Wnikliwe spojrzenie na przynoszone do święcenia koszyczki pozwało dostrzec, że tego roku w wielu brakowało baranka, czyli najistotniejszego symbolu Wielkanocy. Były natomiast czekoladowe zajączki lub takież kurki.

W biegonickiej świątyni przez całą Wielka Sobotę pojawiają się mieszkańcy tej dzielnicy Nowego Sącza, by modlić się przy symbolicznym grobie Chrystusa.

Akcje straży pożarnej z dawnych lat. Ponad 180 tysięcy fotografii z Narodowego Archiwum Cyfrowego www.nac.gov.pl

Niezwykłe akcje straży pożarnej z dawnych lat [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

p
prawda
Święcenie pokarmów wywodzi się z pogańskiego zwyczaju ofiarowywania bogom pierwocin zbiorów i pokarmów celem zaskarbienia sobie ich przychylności. W The Catholic Encyclopedia powiedziano: "Do świąt wielkanocnych przeniknęły liczne pogańskie zwyczaje obchodzone dla uczczenia powrotu wiosny. Jajko jest symbolem odradzania się życia wczesną wiosną. (...) Zając to symbol pogański, który zawsze był wyobrażeniem płodności" ..........
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska