
Pokojowa Nagroda Nobla
Norwegia/ Laureatami Pokojowej Nagrody Nobla zostali białoruski opozycjonista Aleś Bialacki, rosyjska organizacja Memoriał i ukraińskie Centrum Wolności Obywatelskich.
Organizacja działa od 2007 roku i została już nagrodzona na arenie międzynarodowej za swoją działalność. „Nie spodziewaliśmy się tego, tym bardziej że kilka dni temu (29 września – PAP) nasza przewodnicząca, Ołeksandra Matwijczuk, została laureatką nagrody Right Livelihood Award, znanej jako +alternatywna Nagroda Nobla+, która jest przyznawana obrońcom praw człowieka i działaczom społecznym" – powiedziała PAP Romancowa.
Źródło: PAP

Stowarzyszenie Memoriał. Nagroda dla rosyjskiej organizacji
Norwegia/ Laureatami Pokojowej Nagrody Nobla zostali białoruski opozycjonista Aleś Bialacki, rosyjska organizacja Memoriał i ukraińskie Centrum Wolności Obywatelskich.
Memoriał powstało w 1987 roku. Przez dekady zajmowało się badaniem represji politycznych w ZSRR i zbrodni stalinowskich - w tym zbrodni katyńskiej, a także obroną praw człowieka we współczesnej Rosji.
Działalność Memoriał
Pełna nazwa organizacji brzmi: Międzynarodowe Stowarzyszenie Historyczno-Oświatowe, Charytatywne i Obrony Praw Człowieka "Memoriał"
Od trzech dekad Stowarzyszenie Memoriał, również poprzez swoje organizacje regionalne, działało na rzecz badania i dokumentowania zbrodni stalinowskich. Związani z Memoriałem historycy i aktywiści odnajdywali i upamiętniali miejsca masowych pochówków ofiar represji, jak np. uroczysko Sandarmoch w Karelii, gdzie przez lata odbywały się coroczne międzynarodowe dni pamięci. Badacze Memoriału przeszukiwali archiwa państwowe pod kątem dokumentów dotyczących tych zbrodni, pomagali potomkom represjonowanych w ustaleniu losów ich przodków i w staraniach o ich rehabilitację. Memoriał zgromadził imienne wykazy ofiar, dokumenty z archiwów rodzinnych, fotografie i różnego rodzaju przedmioty dokumentujące realia sowieckich łagrów.
W Moskwie Memoriał organizował coroczną akcję "Przywracanie imion" - publiczne odczytywanie nazwisk dziesiątek tysięcy ofiar represji stalinowskich, aresztowanych i rozstrzelanych bądź zmarłych w łagrach. Inny projekt - "Ostatni adres" - upamiętniał imiennie ofiary represji: na ścianach domów mieszkalnych w miastach Rosji, skąd zabierano ludzi aresztowanych podczas masowych czystek lat 30. XX wieku, pojawiły się tabliczki informujące o losie tych osób. Z udziałem i przy wsparciu Memoriału odbywały się projekty historyczne, dotyczące historii najnowszej, w tym konkursy dla młodzieży, wystawy i publikacje
W 2012 roku Memoriał został uhonorowany przez polskie władze nagrodą "Pro Dignitate Humana" za poświęcenie i bezkompromisowe działania w obronie praw osób prześladowanych i narażonych na represje, a także za niezłomną postawę w poszukiwaniu prawdy historycznej, w tym za walkę o ujawnienie prawdy o Katyniu.
Stowarzyszenie Memoriał zostało oficjalnie zamknięte i zlikwidowane decyzją Sądu Najwyższego Rosji 5 kwietnia 2022 roku. 17 czerwca jego byli członkowie oraz zwolennicy podjęli decyzję o utworzeniu organizacji społecznej Centrum Obrony Praw Człowieka "Memoriał", jednak bez nadawania jej osobowości prawnej.
Źródło: PAP

Ben S. Bernanke, Douglas W. Diamond, Philip H. Dybvig zostali laureatami tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii.
Jak przypomina PAP, Nobel w dziedzinie nauk ekonomicznych to dodatkowa nagroda, o której nie wspomina w swoim testamencie sam Alfred Nobel. Z tego powodu formalnie nazywana jest Nagrodą Banku Szwecji im. Alfreda Nobla.
„Prace naukowe, za które Ben Bernanke, Douglas Diamond i Philip Dybvig zostali wyróżnieni, były kluczowe dla późniejszych badań, które zwiększyły nasze rozumienie banków, regulacji bankowych, kryzysów bankowych i tego, jak należy zarządzać kryzysami” – napisał Komitet Noblowski w uzasadnieniu.
Ben. S. Bernanke
Ekonomista i badacz. Były szef amerykańskiego FED (rady Gubernatrów rezerwy Federalnej). Ma żydowskie korzenie, a jego rodzina przed emigracją do Stanów mieszkała w Przemyślu. Amerykański ekonomista został wyróżniony za badania na kryzysami finansowymi, sposobami ich zapobiegania.
Douglas. W Diamond
Urodzony w 1953 roku amerykański profesor Uniwersytetu Chicagowskiego. Najbardziej znany za prace opublikowane w latach 1983 i 1984 poświęcone zapobieganiu kryzysom finansowym. Druga publikacja to wspólna praca Diamonda oraz Dybviga, w której ekonomiści wyjaśniają pojęcie paniki bankowej.
Jak wyjaśnia ekspert PIE, Marcin Klucznik, jest to "sytuacja, w której klienci banków próbują masowo wycofać swoje oszczędności, doprowadzając tym samym do załamania systemu oraz upadku banku w ramach +samospełniającej się przepowiedni+"
Philip H. Dybvig
Amerykański ekonomista związany z Uniwersytetem Waszyngtona w St. Louis. Życie zawodowe 67-letniego noblisty było i jest skupione wokół badań i edukacji w obszarze ekonomii.
W 1984 roku opublikował wraz z D.W. Diamondem pracę naukową dotyczącą bankowego modelu Diamonda–Dybviga, za którą to właśnie ekonomiści zostali uhonorowani Noblem.