13 z 16
Norwegia/ Laureatami Pokojowej Nagrody Nobla zostali...
fot. PAP Newscom

Pokojowa Nagroda Nobla

Norwegia/ Laureatami Pokojowej Nagrody Nobla zostali białoruski opozycjonista Aleś Bialacki, rosyjska organizacja Memoriał i ukraińskie Centrum Wolności Obywatelskich.

Organizacja działa od 2007 roku i została już nagrodzona na arenie międzynarodowej za swoją działalność. „Nie spodziewaliśmy się tego, tym bardziej że kilka dni temu (29 września – PAP) nasza przewodnicząca, Ołeksandra Matwijczuk, została laureatką nagrody Right Livelihood Award, znanej jako +alternatywna Nagroda Nobla+, która jest przyznawana obrońcom praw człowieka i działaczom społecznym" – powiedziała PAP Romancowa.


Źródło: PAP

14 z 16
Norwegia/ Laureatami Pokojowej Nagrody Nobla zostali...
fot. Maxim Schipenkov/EPA

Stowarzyszenie Memoriał. Nagroda dla rosyjskiej organizacji

Norwegia/ Laureatami Pokojowej Nagrody Nobla zostali białoruski opozycjonista Aleś Bialacki, rosyjska organizacja Memoriał i ukraińskie Centrum Wolności Obywatelskich.

Memoriał powstało w 1987 roku. Przez dekady zajmowało się badaniem represji politycznych w ZSRR i zbrodni stalinowskich - w tym zbrodni katyńskiej, a także obroną praw człowieka we współczesnej Rosji.

Działalność Memoriał

Pełna nazwa organizacji brzmi: Międzynarodowe Stowarzyszenie Historyczno-Oświatowe, Charytatywne i Obrony Praw Człowieka "Memoriał"

Od trzech dekad Stowarzyszenie Memoriał, również poprzez swoje organizacje regionalne, działało na rzecz badania i dokumentowania zbrodni stalinowskich. Związani z Memoriałem historycy i aktywiści odnajdywali i upamiętniali miejsca masowych pochówków ofiar represji, jak np. uroczysko Sandarmoch w Karelii, gdzie przez lata odbywały się coroczne międzynarodowe dni pamięci. Badacze Memoriału przeszukiwali archiwa państwowe pod kątem dokumentów dotyczących tych zbrodni, pomagali potomkom represjonowanych w ustaleniu losów ich przodków i w staraniach o ich rehabilitację. Memoriał zgromadził imienne wykazy ofiar, dokumenty z archiwów rodzinnych, fotografie i różnego rodzaju przedmioty dokumentujące realia sowieckich łagrów.

W Moskwie Memoriał organizował coroczną akcję "Przywracanie imion" - publiczne odczytywanie nazwisk dziesiątek tysięcy ofiar represji stalinowskich, aresztowanych i rozstrzelanych bądź zmarłych w łagrach. Inny projekt - "Ostatni adres" - upamiętniał imiennie ofiary represji: na ścianach domów mieszkalnych w miastach Rosji, skąd zabierano ludzi aresztowanych podczas masowych czystek lat 30. XX wieku, pojawiły się tabliczki informujące o losie tych osób. Z udziałem i przy wsparciu Memoriału odbywały się projekty historyczne, dotyczące historii najnowszej, w tym konkursy dla młodzieży, wystawy i publikacje

W 2012 roku Memoriał został uhonorowany przez polskie władze nagrodą "Pro Dignitate Humana" za poświęcenie i bezkompromisowe działania w obronie praw osób prześladowanych i narażonych na represje, a także za niezłomną postawę w poszukiwaniu prawdy historycznej, w tym za walkę o ujawnienie prawdy o Katyniu.

Stowarzyszenie Memoriał zostało oficjalnie zamknięte i zlikwidowane decyzją Sądu Najwyższego Rosji 5 kwietnia 2022 roku. 17 czerwca jego byli członkowie oraz zwolennicy podjęli decyzję o utworzeniu organizacji społecznej Centrum Obrony Praw Człowieka "Memoriał", jednak bez nadawania jej osobowości prawnej.

Źródło: PAP

15 z 16
Jak przypomina PAP, Nobel w dziedzinie nauk ekonomicznych to...
fot. Anders Wiklund/EPA/PAP

Ben S. Bernanke, Douglas W. Diamond, Philip H. Dybvig zostali laureatami tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii.

Jak przypomina PAP, Nobel w dziedzinie nauk ekonomicznych to dodatkowa nagroda, o której nie wspomina w swoim testamencie sam Alfred Nobel. Z tego powodu formalnie nazywana jest Nagrodą Banku Szwecji im. Alfreda Nobla.

„Prace naukowe, za które Ben Bernanke, Douglas Diamond i Philip Dybvig zostali wyróżnieni, były kluczowe dla późniejszych badań, które zwiększyły nasze rozumienie banków, regulacji bankowych, kryzysów bankowych i tego, jak należy zarządzać kryzysami” – napisał Komitet Noblowski w uzasadnieniu.

Ben. S. Bernanke


Ekonomista i badacz. Były szef amerykańskiego FED (rady Gubernatrów rezerwy Federalnej). Ma żydowskie korzenie, a jego rodzina przed emigracją do Stanów mieszkała w Przemyślu. Amerykański ekonomista został wyróżniony za badania na kryzysami finansowymi, sposobami ich zapobiegania.

Douglas. W Diamond


Urodzony w 1953 roku amerykański profesor Uniwersytetu Chicagowskiego. Najbardziej znany za prace opublikowane w latach 1983 i 1984 poświęcone zapobieganiu kryzysom finansowym. Druga publikacja to wspólna praca Diamonda oraz Dybviga, w której ekonomiści wyjaśniają pojęcie paniki bankowej.

Jak wyjaśnia ekspert PIE, Marcin Klucznik, jest to "sytuacja, w której klienci banków próbują masowo wycofać swoje oszczędności, doprowadzając tym samym do załamania systemu oraz upadku banku w ramach +samospełniającej się przepowiedni+"

Philip H. Dybvig


Amerykański ekonomista związany z Uniwersytetem Waszyngtona w St. Louis. Życie zawodowe 67-letniego noblisty było i jest skupione wokół badań i edukacji w obszarze ekonomii.

W 1984 roku opublikował wraz z D.W. Diamondem pracę naukową dotyczącą bankowego modelu Diamonda–Dybviga, za którą to właśnie ekonomiści zostali uhonorowani Noblem.


Przewijaj aby przejść do kolejnej strony galerii.

Zobacz również

Te prace rzadko opuszczają magazyny. Opowiedzą o kruchości dzieł sztuki

Te prace rzadko opuszczają magazyny. Opowiedzą o kruchości dzieł sztuki

Gigant biznesu w nazwie stadionu Wisły? Jest komunikat

Gigant biznesu w nazwie stadionu Wisły? Jest komunikat

Polecamy

Robert Więckiewicz ustatkował się dopiero po trzydziestce

Robert Więckiewicz ustatkował się dopiero po trzydziestce

Jaskinia Mroźna ponownie otwarta dla turystów. Co warto wiedzieć przed wizytą

Jaskinia Mroźna ponownie otwarta dla turystów. Co warto wiedzieć przed wizytą

MOCAK przykryty wielką wojskową siatką maskującą. O co w tym chodzi?

MOCAK przykryty wielką wojskową siatką maskującą. O co w tym chodzi?